22 listopada 1920 r. Virtuti Militari dla Lwowa
"Za zasługi położone dla polskości tego grodu i jego przynależności do Polski, mianuję miasto Lwów kawalerem krzyża VIRTUTI MILITARI" - powiedział Naczelnik Państwa Józef Piłsudski dekorując miasto Lwów Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
Krzyż przypiął do herbu miasta własnoręcznie podczas uroczystości rocznicowych oswobodzenia Lwowa z rąk Ukraińców, które odbyły się na placu Mariackim, u stóp pomnika Mickiewicza. Odznaczono także indywidualnie 162 obrońców Lwowa.
W tym dniu Piłsudski powiedział także: "Tu codziennie walczyć trzeba było o nadzieję, codziennie walczyć o siłę wytrwania. Ludność starała się wojskiem, wojsko starało się ludnością. I kiedym ja, jako sędzia wojskowy dający nagrody, odznaczający ludzi, myślał nad kampanią pod Lwowem, to wielkie zasługi waszego miasta oceniłem tak, jak gdybym miał jednego zbiorowego żołnierza i ozdobił Lwów Krzyżem Orderu "Virtuti Militari", tak że wy jesteście jedynym miastem w Polsce, które z mojej ręki, jako Naczelnego Wodza, za pracę wojenną, za wytrzymałość otrzymało order".
"Tu serca Polski biły najsilniej. Kto pragnął odetchnąć uczuciem wolności i pracą swą nawiązać nić tradycji walki, musiał oprzeć pracę o Lwów, by móc oddychać powietrzem Polski, być bliżej swobody, tu, gdzie biły serca rwące się do wolności. Na tarczy waszej herbowej wypisane są słowa: "zawsze wierny!" i dlatego iluż tu wiernych szukało ucieczki. Ilu wiernych złożyło tu głowy, by swym duchem otoczyć opieką to, co tu w sercach najgoręcej żyło - wiarę, że jeszcze nie zginęła" - przemawiał Marszałek.
Lwów był pierwszym i jedynym w II RP polskim miastem odznaczonym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Poza Lwowem tego zaszczytu dostąpiły tylko Verdun i Warszawa.
AS