Archeolodzy odkryli 2100-letnią starożytną świątynię egipską ukrytą w ścianie klifu

Archeolodzy odkryli starożytną egipską świątynię sprzed 2100 lat wyrzeźbioną w ścianie klifu na stanowisku archeologicznym Athribis, położonym na północ od Luksoru. Odkrycie rzuca światło na praktyki religijne i innowacje architektoniczne w epoce Ptolemeuszów.

Wyjątkowe odkrycie naukowców. Egipt wciąż skrywa wiele tajemnic

Archeolodzy odkryli ukryte przejście do 2100-letniej świątyni zbudowanej w ścianie klifu w Egipcie. Kamienna konstrukcja znajduje się w starożytnym mieście Athribis, około 125 mil na północ od  Luksoru. 

Ozdobne wejście jest znane jako pylon lub dwie wieże okalające główne wejście, według oświadczenia Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech. Zespół odkrył również drugie drzwi na pylonie, które prowadzą do ukrytych schodów, które z kolei kiedyś miały co najmniej cztery różne biegi. Biegi te prowadziły na górne piętro, które od tego czasu zostało zniszczone.

Reklama

Jak wynika z oświadczenia zespołu, podczas wykopalisk w kamiennej świątyni zespół odkrył reliefy przedstawiające króla Ptolemeusza VIII (panującego w latach 170-116 p.n.e.) składającego ofiary bogini o głowie lwa Repit i jej synowi Kolanthesowi.

Repit, małżonek Min-Ra, boga płodności, mógł być głównym bóstwem czczonym w świątyni. Jednak "nazwa tego budynku pozostaje nieznana", powiedział kierownik projektu Christian Leitz, profesor egiptologi na Uniwersytecie w Tybindze w Niemczech. Dodał, że zespół ma nadzieję odkryć więcej szczegółów w miarę postępu wykopalisk i analiz.

Tajemnicza komnata. Co jeszcze odkryli archeolodzy?

Reliefy to nie wszystko, co odkryli badacze w północnej wieży. Natknęli się również na ukrytą komnatę. Pomieszczenie to było kiedyś magazynem, w którym przechowywano naczynia świątynne i dzbany zwane amforami.

Więcej płaskorzeźb znaleziono w pobliżu wejścia do tej komnaty. Wśród tych dzieł sztuki znajdowały się wizerunki boga płodności Min-Ra i stworzeń znanych jako dekany, które są przedstawiane z ludzkimi ciałami i głowami zwierząt: jedno ma głowę sokoła, a drugie głowę ibisa. 

Takie stworzenia przedstawiały skupiska gwiazd, których Egipcjanie używali do określania czasu w nocy.

Odkrycie tej 2100-letniej świątyni w Athribis dostarcza cennych informacji na temat starożytnych egipskich praktyk religijnych i osiągnięć architektonicznych w epoce Ptolemeuszów. W miarę kontynuowania wykopalisk naukowcy mają nadzieję odkryć więcej szczegółów na temat tego intrygującego miejsca i jego historii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Egipt | starożytny Egipt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy