Archeolodzy odkryli setki mumii. Niewiarygodne, co niektóre miały w ustach
Na stanowisku archeologicznym w Oksyrynchos hiszpańsko-egipski zespół archeologów odkrył mumie, nie byłoby w tym może nic zaskakującego, gdyż od dwóch setek lat stanowisko to jest kopalnią starożytnych skarbów z okresu ptolemejskiego i rzymskiego, gdyby nie wnętrza ich ust. 11 mumii miało języki wykonane ze złota, a jedną z nich wyposażono w dwa języki wykonane z tego cennego kruszcu. To jednak nie koniec ciekawych znalezisk na tym stanowisku.
Oksyrynchos — w starożytności było stolicą XIX nomu (jednostka terytorialno-administracyjna, którą można porównać do dzisiejszego województwa) w Górnym Egipcie i trzecim co do wielkości miastem państwa faraonów. Okres największego rozkwitu przypada na rządy dynastii ptolemejskiej (304 - 30 r. p.n.e.), która swoją nazwę zawdzięcza Ptolemeuszowi — jednemu z diadochów (generałów) Aleksandra Macedońskiego. W Oksyrynchos szczególną czcią otaczano boga Seta, który patronował Górnemu Egiptowi. Dziś miasto nosi nazwę Al-Bahnasa i od dwóch stuleci jest miejscem archeologicznych wykopalisk, które pozwalają lepiej zrozumieć historię starożytnego Egiptu.
Zespół hiszpańsko-egipskich archeologów, który pracował w Oksyrynchos natrafił na mumie, w których ustach umieszczono łącznie 13 złotych języków. Ponadto jedna z mumii miała pozłacane paznokcie, a u innej jej naturalne zostały zastąpione złotymi.
W jakim celu starożytni Egipcjanie wkładali zmarłym złotej języki w usta? Miało to mieć wymiar praktyczny. Mieszkańcy kraju nad Nilem wierzyli, że złoto jest “ciałem bogów". Jeśli zadbano o złoty język dla zmarłego, mógł on dzięki temu rozmawiać (i być wysłuchanym) przez Ozyrysa. Miało to niebagatelne znaczenie, gdyż starożytni Egipcjanie wierzyli, że po śmierci dusza w Sali Dwóch Prawd musiała stanąć przed Sądem Ozyrysa, gdzie po zważeniu jego serca i wysłuchani spowiedzi, bóg śmierci i odrodzonego życia decydował o dalszym losie zmarłego. Złoty język był więc sposobem na lepszą komunikację z Wielkim Sędzią.
Choć odkrycie mumii ze złotymi językami to ciekawe znalezisko, nie jest ono pierwszym tego typu. Archeolodzy odnajdywali już wcześniej mumie ze złotymi językami. Oczywiście otwarte pozostaje pytanie, kto zasłużył sobie na pochówek z “ciałem bogów". Istnieją hipotezy, że mogły to być osoby związane ze świątynią bądź kultem zwierząt z tego regionu. Choć nie można wykluczyć... mody. Być może złote języki były w modzie u lokalnych balsamistów. Nie podlega raczej wątpliwościom fakt, że musiały to być osoby o wyższym statusie społecznym — w końcu nie każdego było stać na złoto.