Archiwa rodu Rostworowskich trafiły do Archiwum Akt Nowych
W poniedziałek w Belwederze do zasobu Archiwum Akt Nowych przekazane zostało cenne archiwum rodu Rostworowskich.
Na wspomniane archiwalia rodzinne składa się zbiór dokumentów i fotografii ze spuścizny Stanisława Jana Rostworowskiego. Pani Barbara Rostworowska, wdowa po Stanisławie, przekazała je non profit do narodowego zasobu archiwalnego. Są to materiały niezwykle cenne, szeroko prezentujące dzieje i dokonania przedstawicieli rodu Rostworowskich, głównie w XIX i XX wieku.
Archiwalia obejmują tematycznie takie działy, jak: genealogie i biogramy Rostworowskich i skoligaconych z nimi rodów (m.in. Mycielskich, Glogerów, Komorowskich, Lubienieckich czy Fudakowskich); życie i korespondencję gen. bryg. Stanisława Janusza Rostworowskiego; życie i korespondencję Stanisława Jana Rostworowskiego, w tym jego działalność społeczno-polityczną w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Społecznym i jako posła na Sejm PRL. Liczne dokumenty przedstawiają funkcjonowanie organizacji społeczno-politycznych i wydawnictw w okresie Polski Ludowej. Na osobną uwagę zasługują albumy zawierające setki zdjęć dokumentujących nie tylko historię rodu Rostworowskich, lecz także najnowsze dzieje Polski. Ilustrują m.in. służbę Stanisława Rostworowskiego w Legionach Polskich w czasie I wojny światowej. Bardzo bogata korespondencja pokazuje siłę więzi rodzinnych Rostworowskich rozrzuconych po całym świecie. Dopełnieniem tego obszernego zbioru są liczne maszynopisy książek napisanych przez Rostworowskich, stare pozycje książkowe i czasopisma.
Taki konglomerat przekazanych do Archiwum Akt Nowych materiałów sprawia, że stanowią one cenne źródło wiedzy dla genealogów, historyków, socjologów i politologów.
Archiwum rodziny Rostworowskich obejmuje 11 metrów bieżących.
Stanisław Jan Rostworowski (1934-2018) był potomkiem znanej rodziny ziemiańskiej, synem generała brygady Stanisława, zamęczonego przez gestapo w sierpniu 1944 roku. Stanisław Jan był magistrem polonistyki, działaczem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego, redaktorem naczelnym rocznika "Studia i Dokumenty" oraz w wydawnictwie "Novum", posłem na Sejm w okresie PRL.
Po przejściu na emeryturę zajął się pisaniem utworów o charakterze literacko-historycznym, przede wszystkim dotyczących dziejów rodu Rostworowskich. Wybitnym jego dokonaniem było napisanie i wydanie w 2013 roku dwutomowej "Monografii rodziny Rostworowskich" - owocu wielu lat pracy.
Za swoją pracę pisarską otrzymał wiele nagród m.in. Pruszyńskich, Miasta Stołecznego Warszawy, Wydawców Katolickich "Feniks", Witolda Hulewicza.