Czas Solidarności - grudniowe spotkanie z cyklu Karty Historii
14 grudnia w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie odbędzie się spotkanie poświęcone historii stanu wojennego oraz NSZZ "Solidarność". W programie pokaz filmu "Ukryte taśmy stanu wojennego" i rozmowa z jego autorką, Krystyną Mokrosińską oraz wspomnienia pruszkowskich twórców i działaczy Ruchu "Solidarność".
Film "Ukryte taśmy stanu wojennego" prezentuje nieznane dotąd materiały, które najczęściej zostały nielegalnie wyniesione z TVP albo przetrzymane mimo nakazu zniszczenia. Nie zachowało się ich wiele, bo te kompromitujące ówczesną władzę i pomagających jej dziennikarzy w większości zaginęły. Niszczono także materiały, które były realizowane zgodnie z zamysłem władzy.
Autorka - Krystyna Mokrosińska podczas przygotowania filmu odnalazła m.in. wywiad z generałem Wojciechem Jaruzelskim z maja 1981 roku, który został zdjęty z anteny przez szefa Biura Prasy KC PZPR. Taśma została wyniesiona z telewizji i dopiero niedawno wróciła. W filmie znalazły się też materiały z Łodzi, Poznania, Krakowa. Wydarzenia krakowskie autorka dokumentu pokazuje z trzech perspektyw: używa zdjęć z Nowej Huty wykonanych przez reżimową telewizję, realizowanych przez SB i Niezależną Telewizję Mistrzejowice. Zachowała się też niemal komiczna relacja z aresztowania Piotra Skrzyneckiego, któremu postawiono zarzuty nieumiejętności obywatelskiego zachowania, a nawet nawoływania do niepokojów.
Film Krystyny Mokrosińskiej, zwolnionej z TVP w stanie wojennym, odtwarza klimat i grozę tamtych czasów, opowiada o losach taśm, udowadnia, jak wielkie są jeszcze obszary do archiwalnych poszukiwań. Program jest też początkiem zbierania przez telewizyjną Dwójkę materiałów ikonograficznych, fotografii i filmów o najnowszej historii Polski.
Podczas drugiej części spotkania swoimi solidarnościowymi wspomnieniami podzielą się m.in. Krzysztof Jaworski, Helena Kepal, Kazimierz Mazur, Tadeusz Tarasiński, Wanda Schultz.
Spotkanie odbędzie się w sobotę, 14 grudnia o godz. 16. w Muzeum Dulag 121.