Dokumenty prof. Świderskiego "Lubicza" w Archiwum Akt Nowych
2 sierpnia 2017 roku w Pałacu Staszica odbędzie się uroczystość przekazania do Archiwum Akt Nowych archiwum prof. Jerzego Świderskiego ps. "Lubicz". Współorganizatorem uroczystości jest Środowisko Żołnierzy Batalionów NOW-AK "Gustaw" i "Harnaś".
Na przekazane materiały składa się przede wszystkim zbiór ponad 70 unikatowych kart, kopert oraz znaczków Harcerskiej Poczty Polowej. Pani Barbara Levittoux, żona Jerzego Świderskiego przekazała je non profit do narodowego zasobu archiwalnego. Wśród nich są listy do Jerzego Świderskiego pisane przez jego rodziców w czasie Powstania. Tego typu korespondencja jest wyjątkowa i niezwykle wartościowa, z ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Bardzo ważnym i zwracającym uwagę nabytkiem są również albumy ze zdjęciami z Powstania Warszawskiego, w których przeważają ujęcia walk w Śródmieściu. Będą one na pewno przyciągać uwagę znawców tematyki. Z okresu Powstania Warszawskiego zachował się również dziennik Oddziału Specjalnego "Juliusz". Wśród harcerskich pamiątek znajdziemy liczne fotografie utrwalające służbę w harcerstwie - zbiórki i obozy oraz nuty i afisze chóru harcerskiego. Jerzy Świderski był osobą o wielu zainteresowaniach i talentach. Szkice i rysunki walk powstańczych "Lubicza" są kolejną pamiątką jaką można będzie obejrzeć w AAN. Dużą częścią spuścizny są zgromadzone materiały oraz opracowania dotyczące harcerstwa.
Uwagę zwracają również dokumenty i fotografie rodzinne. Brat "Lubicza" Bogdan Świderski zginął w Powstaniu Warszawskim, był absolwentem podchorążówki broni pancernej w Modlinie. Zachowały się jego dokumenty oraz fotografie ze służby w wojsku. Ojciec Jerzego Świderskiego - Edward był żołnierzem Legionów, matka Maria pielęgniarką w czołówce sanitarnej na froncie. Pokaźna kolekcja rodzinnych zdjęć jest świetnym materiałem do zgłębienia historii I Korpusu Polskiego w Rosji i jego poprzedników: Brygady Strzelców Polskich oraz Dywizji Strzelców Polskich. Na zdjęciach utrwalona została codzienność życia żołnierskiego na froncie: żołnierze w okopach, defilady, manewry, próby masek przeciwgazowych, szczególnie cenne są fotografie dowódców: gen. Adama Sławoczyńskiego, płk Jana Rządkowskiego, płk Bolesława Freja i płk Lucjana Żeligowskiego. Wyjątkowe są także fotografie przedstawiające zwykłe sytuacje obozowej codzienności - dowiemy się jak wyglądał odpoczynek oraz rekreacja żołnierzy: zabawy, bale, gra w piłkę.
Archiwum Jerzego Świderskiego składa się ze 173 jednostek archiwalnych, obejmujących 4,5 metrów bieżących dokumentów. Zespół jest zewidencjonowany.
Prof. Jerzy Świderski "Lubicz" był znanym kardiologiem, autorem wielu publikacji o tematyce powstańczej oraz harcerskiej. W okresie okupacji należał do Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Tadeusza Rejtana, walczył z okupantem w szeregach "małego sabotażu", a w Powstaniu został przydzielony do Dowództwa Batalionu "Gustaw". Odcięty od miejsca koncentracji dołączył do kompani "Grażyna" i nawiązał łączność grupy por. "Harnasia" z dowództwem "Gustawa". Następnie przydzielony do Plutonu Łączników Kompanii Harcerskiej batalionu "Gustaw" Zgrupowania "Róg". Podczas walk był trzykrotnie ranny i kontuzjowany. Od września 1944 walczył w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Po wojnie nadal działał w harcerstwie w drużynie przy gimnazjum im. Stefana Batorego oraz był członkiem Chóru Harcerskiego im. Władysława Skoraczewskiego. W 1945 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Wyrok trzech lat więzienia odbywał w wiezieniu mokotowskim.