Forteca: "Uczymy historii w rockowy sposób"
Przed kolejnym finałem muzyczno-patriotycznego konkursu "Hard as a ROCK - Twardzi jak skała" rozmawiamy z grupą Forteca, laureatami poprzedniej edycji festiwalu. Patronem medialnym imprezy jest portal Interia.
27 września we Wrocławiu będzie miał miejsce finał kolejnej edycji konkursu "Hard as a ROCK - Twardzi jak skała". Do udziału w nim zaproszone są zespoły różnych nurtów muzycznych, które w swojej twórczości podejmują tematy patriotyczne. W zeszłym roku zwycięzca konkursu okazał się grupa Forteca, która - jak możemy przeczytać na Facebooku zespołu - "historia okresu II wojny światowej jest jedynym motywem ich twórczości".
- Przypominamy i uczymy historii na swój rockowy sposób. Zaczęło się wszystko od muzyki. Nasz gitarzysta Marcin 'Siano' Tucznio miał zaaranżowane utwory i pozostało poszukać tekstów, które podbudują je treścią. Wtedy stworzył pierwsze dwa utwory z wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Władysława Broniewskiego - komentują muzycy Fortecy.
Podejmowanie patriotycznych tematów oraz wojskowy image Fortecy może spowodować, że zespół zostanie zakwalifikowany do nurtu nacjonalistycznego, a nawet "faszystowskiego". Muzycy nie przejmują się takimi opiniami.
- Już na początku jestestwa kapela dostała takiego rodzaju metkę. To był trudny okres, nam brakowało doświadczenia i wiedzy, jak sobie z tym radzić. Ale przetrwaliśmy i nagrywamy dalej muzykę, gramy koncerty i przybywa ludzi, którzy mówią: "Dobra robota!" W składzie jest menedżer [Magdalena Janeczek], która prowadzi to w taki sposób, aby unikać sytuacji, które mogłyby spowodować takie kwalifikowanie zespołu. Dzięki temu my skupiamy się na swojej robocie - usłyszeliśmy.
- Gramy o naszej wspólnej historii, która w naszym mniemaniu ma łączyć, nie dzielić. Pewnie zawsze znajdą się tacy, którzy nas tak będą dalej klasyfikować. Wtedy zapraszamy na pogawędkę z nami, a być może ich przekonamy, że jesteśmy zwykłymi ludźmi, którzy wybrali taką właśnie drogę służby Ojczyźnie - dodali muzycy Fortecy.
Ostatnio tematyka patriotyczna i historyczna jest podejmowana przez wykonawców z wielu kręgów (np. hip hop) i można powiedzieć, że stała się bardzo popularna.
- To tylko świadczy o tym, jakie jest społeczne zapotrzebowanie na treści związane z historią Polski, z naszą tożsamością i jak wpływ na pielęgnowanie pewnych prawd ma muzyka. Jeśli ludzie będą to robić z sercem i z odpowiednim wyczuciem, temat będzie zyskiwał na znaczeniu. A takich, wierzymy w to głęboko, nie braknie. Będzie coraz więcej ludzi, którzy nie będą się wyłącznie skupiać na tu i teraz - podkreślają.
Na koniec Forteca zwracają uwagę, że patriotycznych festiwali, jak "Hard as a ROCK - Twardzi jak skała", jest zbyt mało.
- Mamy nadzieję, że może wkrótce takie przedsięwzięcia będą miały miejsce. Może właśnie konkurs taki jak "Hard as a ROCK - Twardzi jak skała" stanie się sztandarowym festiwalem? Czego szczerze życzymy organizatorom - kończą laureaci konkursu.
Artur Wróblewski