Godzina "W" w Warszawie. Program obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego otworzy z tej okazji dwie wystawy specjalne. W Alejach Ujazdowskich będzie można obejrzeć projekt fotograficzny Wojtka Wieteski. "POWSTAŃCY 1944/70/2014" - 856 portretów Powstańców Warszawskich. Natomiast w Muzeum ekspozycję: "Ślady. Rzecz o pamięci" - historie pamiątek z okresu okupacji i Powstania oraz ich właścicieli.
Wieczorem 1 sierpnia na Placu Piłsudskiego w ramach akcji muzycznej "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek. W wykonaniu utworów pomogą telebimy, śpiewniki, utworzony specjalnie na tę okazję Chór Warszawiaków, który nadając ton chóralnym śpiewom będzie zachęcał najmniej śmiałych uczestników wydarzenia oraz profesjonalny chór Warszawskiej Opery Kameralnej.
Od 2 do 5 sierpnia w Sali pod Liberatorem będzie prezentowany spektakl "Pamiętnik z powstania warszawskiego" wg Mirona Białoszewskiego, w reżyserii, adaptacji i z udziałem Krystyny Jandy i z muzyką skomponowaną przez Jerzego Satanowskiego.
W sobotę 2 sierpnia odbędzie się fotograficzna gra miejska "Twoja klisza z Powstania", której tegoroczny temat to "Za wolność waszą i naszą". Uczestnicy gry będą wykonywać zadania oparte o losy cudzoziemców biorących udział w Powstaniu. Z uwagi na międzynarodowy charakter, tegoroczna edycja będzie przeznaczona również dla obcokrajowców.
9 sierpnia ulicami Warszawy przejedzie Masa Powstańcza - hołd rowerzystów składany Powstańcom. Licząca ponad 30 km trasa wiedzie w tym roku przez Wolę, Żoliborz i Śródmieście. Rowerzyści usłyszą historie o miejscach, gdzie toczyły się walki, ale także o trudach życia cywilów ukrywających się w jeszcze istniejących mieszkaniach, czy w piwnicach zburzonych domów.
Więcej na temat poszczególnych wydarzeń: www.1944.pl i www.facebook.com/1944pl
Opr. AS