Reklama

Historyczny sprzęt wojskowy z czasu II wojny światowej w Polsce

W Norwegii wydobyto i przekazano Polsce zestawy historycznych lawet Skoda służących do przewożenia uzbrojenia wojska polskiego z 1939 roku. Akcję wspierała Ambasada RP w Oslo – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dwa zestawy lawet do przewożenia moździerzy 220 milimetrów, zostały wydobyte przez norweskich wojskowych z jeziora Jernvatnet, 30 kilometrów od Narwiku, w ramach ćwiczeń w 2014 roku. Znalezisko jest niezwykle cenne ponieważ do tej pory w Polsce nie zachował się żaden zestaw tego typu - czytamy w komunikacie.

Dzięki staraniom Ambasady RP w Oslo jeden pełen zestaw transportowy, który był na wyposażeniu polskiej armii w 1939 roku, trafił do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, zaś drugi zestaw zostanie przetransportowany do muzeum w Poznaniu. Trzeci komplet lawet pozostanie w norweskim muzeum wojskowym w Narwiku.

Reklama

Inicjatorem przedsięwzięcia był Ambasador RP w Królestwie Norwegii, Stefan Czmur, który w marcu 2013 roku zwrócił się do ówczesnego szefa obrony Norwegii, gen. Harald Sunde z prośbą o zgodę na wydobycie lawet.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama