IPN zainaugurował w Brukseli cykl "Przystanek Historia"

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował w Brukseli cykl spotkań "Przystanek Historia". Prezes IPN Jarosław Szarek i ambasador Polski w Belgii Artur Orzechowski otworzyli wystawę zatytułowaną "Polska Walcząca", opowiadająca o Polskim Państwie Podziemnym. Będzie ona otwarta przez najbliższe dwa tygodnie.

To pierwsze takie wydarzenie w Brukseli. "Mamy pewien deficyt informacji o Polsce i polskiej historii. Stąd pomysł, by zwrócić się do Instytutu Pamięci Narodowej, by nam pomógł" - powiedział Polskiemu Radiu ambasador w Belgii Artur Orzechowski. Dodał, że ta wystawa i planowane kolejne na temat naszej historii mają być nie tylko skierowane do Polaków i Polonii, ale także do Belgów i cudzoziemców mieszkających w Brukseli. 

Prezes Instytutu Jarosław Szarek powiedział, że wraz z tą wystawą rozpoczyna się ekspansja historyczna na Zachód Europy. Otwarta dziś wystawa opowiada o losach Polaków podczas II wojny światowej. 

Reklama

"Ten fenomen na skalę europejską, czyli Polskie Państwo Podziemne, z działającym w podziemiu parlamentem, z działającym tajnym nauczaniem, rzecz w Europie nieznana, która nie ma precedensu" - dodał w rozmowie z Polskim Radiem prezes IPN. Podkreślił, że fenomen polegał na tym, że Polska, która stała się pierwszą ofiarą i została zaatakowana przez dwie totalitarne potęgi - hitlerowskie Niemcy i sowiecką Rosję, nie pogodziła się z tym. 

"O tej historii chcemy mówić naszym rodakom, ale także Belgom, bo to jedna z najpiękniejszych kart naszej historii" - dodał Jarosław Szarek. 

Te informacje można znaleźć na kilkunastu planszach ze zdjęciami i opisami w językach polskim i angielskim. 

Informacyjna Agencja Radiowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy