Reklama

IV Festiwal Wolnej i Niezawisłej

Oddział IPN w Krakowie i Stowarzyszenie Passionart zapraszają na wydarzenia kulturalne, w ramach IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej, organizowanego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bezpłatne wejściówki na dwa Koncerty Galowe do odebrania w kasie Filharmonii Krakowskiej od 20 lutego.

Od 25 lutego do 11 marca 2018 r. przewidziano 13 koncertów patriotycznych oraz edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Festiwal zawita w tym roku do Krakowa, Kielc, Żabna, Lusławic, Dąbrowy Tarnowskiej i Woli Rzędzińskiej.

Koncerty Galowe IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej

Centralnym punktem będą dwa Koncerty Galowe w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym - 25 lutego 2018 r. o godz. 16 i 19.30 w Auditorium Maximum UJ, ze specjalnym udziałem Joanny Słowińskiej i Michała Gasza, a także laureatów II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza "Kima" - Nikoli Wądołowskiej (Białystok), Pauliny Łagi (Słupsk) i Wielopokoleniowego Chóru z Zakliczyna.

Reklama

Wystąpią także Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica i Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, usłyszymy ponadto Orkiestrę Symfoniczną Passionart pod batutą Małgorzaty Langer-Król oraz Janusza Wierzgacza. W partiach solowych zaprezentują się Żaneta Wierzgacz i Mateusz Prendota.

Podczas koncertu rozpoczynającego się o godz. 19.30 wręczona zostanie nagroda Danuty Siedzikówny "Inki" Fundacji Armii Krajowej w Londynie. Wstęp na oba wydarzenia wolny - za okazaniem zaproszenia. Bezpłatne wejściówki będą do odebrania w kasie Filharmonii Krakowskiej od 20 lutego w godzinach jej otwarcia.

Kielce, Żabno, Lusławice, Dąbrowa Tarnowska

1 marca 2018 r. w Kieleckim Centrum Kultury, 5 marca w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie, 6 marca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz 9 marca w Dąbrowskim Centrum Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej odbędą się koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży "Moja Niepodległa" - początek o godz. 12. W formie otwartej dla szerokiej publiczności zostaną one powtórzone o godz. 18.

W programie utwory nawiązujące do ponad 250-letniej tradycji walki o wolność i niepodległość ojczyzny. Publiczność wyruszy w muzyczną podróż od czasów konfederacji barskiej, poprzez epopeję walk napoleońskich, powstania listopadowe i styczniowe, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, chlubną kartę zapisaną przez Polskie Państwo Podziemne, Żołnierzy Wyklętych po fenomen "Solidarności".

Koncertom towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna, a wykonawcami będą: Męski Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich pod kierunkiem Marcina Wróbla; soliści Chóru Filharmonii Krakowskiej, sekcja rytmiczna, Chór i Orkiestra Stowarzyszenia Passionart.

Koncert "Abp Antoni Baraniak in memoriam"

Wyjątkowym wydarzeniem w ramach IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej będzie koncert poświęcony Niezłomnemu Rycerzowi Kościoła, abp. Antoniemu Baraniakowi (4 marca 2018 r., godz. 18.45, kościół św. Stanisława Kostki, ul. Konfederacka 6 w Krakowie-Dębnikach. Wstęp wolny).

Wykonane zostanie Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. W partiach solowych wystąpią: Bernarda Grembowiec (sopran), Joanna Święszek (alt), Mateusz Prendota (tenor), Maciej Drużkowski (bas), a także Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica oraz Orkiestra Symfoniczna Passionart pod kierownictwem Janusza Wierzgacza.

Festiwalowy finał w Woli Rzędzińskiej

11 marca o godz. 18 rozpocznie się koncert "Amor patriae nostra lex" (Miłość ojczyzny naszym prawem) ze specjalnym udziałem Chórów Kantata z Jodłówki-Wałek i Cantus z Woli Rzędzińskiej oraz Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich i Kwintetu Dętego Passionart, pod kierunkiem Janusza Wierzgacza i Marcina Wróbla. W partiach solowych wystąpią Katarzyna Guran, Mateusz Prendota i Maciej Drużkowski oraz Marek Pawełek i Włodzimierz Siedlik (organy). Na repertuar koncertu złożą się pieśni Żołnierzy Wyklętych oraz utwory z ekranizacji "Trylogii" Henryka Sienkiewicza w aranżacji Marka Pawełka.

Koncert Bardów II Konspiracji

27 lutego 2018 r. w Filharmonii Krakowskiej (godz. 19) odbędzie się spektakl muzyczny "Wyklęta armia powraca" z udziałem bardów: Andrzeja Kołakowskiego, Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka, a także pianisty Andrzeja Perkmana oraz sopranistki Katarzyny Guran i Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich pod kierunkiem Marcina Wróbla. W programie koncertu pod honorowym patronatem Oddziału IPN w Krakowie znajdą się utwory z płyt "Powstańcza Armia Powraca", "Oskarżeni o Wierność", "Requiem dla poległych" oraz pieśni Żołnierzy Wyklętych. Wejściówki (20 zł) w formie cegiełek na cele statutowe Stowarzyszenia Passionart - do nabycia w Filharmonii Krakowskiej w godzinach otwarcia kas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje