"Jałta w polskiej perspektywie". IPN zaprasza na wykład
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" zapraszają do Centrum Edukacyjnego "Przystanek Historia" IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8) w środę (6 lutego) o godzinie 18. na wykład dr. Pawła Naleźniaka pt. "Jałta w polskiej perspektywie".
Konferencja jałtańska (4-11 lutego 1945 roku) zdecydowała o powojennych losach Europy, w tym Polski. Podczas spotkań Wielkiej Trójki - Winstona Churchilla, Franklina Delano Roosevelta i Józefa Stalina - kontynent podzielono na strefy wpływów. Jego środkowo-wschodnia część popadła w całkowitą i długotrwałą zależność od Moskwy. Dla krajów takich jak Polska miało to zasadnicze konsekwencje polityczne, społeczne, ekonomiczne i kulturowe.
Warto pamiętać, że podjęte na Krymie decyzje Wielkiej Trójki zmusiły znaczącą część polskiego społeczeństwa do emigracji. Jałta zajmuje wciąż ważne miejsce w pamięci historycznej Polaków. Zasługująca na potępienie "zdrada Zachodu" to w naszym kraju istotny element etyczny w debacie o polityce międzynarodowej.