Jedna piąta Polaków nie wie, co oznacza skrót PZPR
Z testu wiedzy nt. najnowszej historii Polski wynika, że prawie jedna piąta badanych Polaków (18 proc.) nie wie, co oznacza skrót PZPR, kto był pierwszym premierem Polski po zmianie ustroju i kiedy zniesiono kartki na mięso. Badanie przeprowadzone zostało przez TNS Polska.
W badaniu "Transformacja - mały quiz historyczny" respondentom zadano sześć pytań. Prawie jedna piąta respondentów (18 proc.) nie potrafiła prawidłowo odpowiedzieć na żadne z nich.
Najłatwiejszym zadaniem dla ankietowanych było rozwinięcie skrótu PZPR. Prawidłowej odpowiedzi - Polska Zjednoczona Partia Robotnicza - udzieliła zdecydowana większość Polaków (69 proc).
Kolejne pytanie dotyczyło pierwszego premiera po zmianie ustroju w 1989 roku. Trzech na pięciu ankietowanych (63 proc.) prawidłowo wskazało Tadeusza Mazowieckiego.
Nieco ponad jedna trzecia Polaków (35 proc.) wie, kiedy zniesiono kartki na mięso (1 sierpnia 1989 r.) i że w 1990 roku, w drugiej turze wyborów prezydenckich, Lech Wałęsa walczył ze Stanem Tymińskim.
Jedna czwarta respondentów (25 proc.) pamięta, że Plan Balcerowicza wszedł w życie w 1990 roku.
Najmniej osób - jedna piąta Polaków (21 proc.) - wie, w którym roku ukazał się pierwszy numer "Gazety Wyborczej" - dziennika, który na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu miał w czasie kampanii wyborczej w 1989 roku reprezentować opozycję (NSZZ "Solidarność").
Udział osób, które nie umiały wskazać ani jednej prawidłowej odpowiedzi maleje wraz z wiekiem respondentów: wśród najmłodszych badanych (15-19 lat) wynosi 50 proc., natomiast wśród najstarszych (60 lat i więcej) - 4 proc.
Badanie wykonano w dniach 11-16 kwietnia 2014r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1002 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.