Konkurs na panteon-mauzoleum na Powązkach rozstrzygnięty
Pięć projektów zostało rekomendowanych w poniedziałek w Warszawie przez sąd konkursowy do realizacji panteonu-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych na Powązkach. Pierwszą nagrodę unieważniono ze względu na naruszenie regulaminu konkursu przez autorów.
Panteon-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych zlokalizowany będzie na Kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. W rozstrzygniętym 9 marca konkursie zwyciężył projekt architektów Leszka Maksyma Czai, Izabeli Tomczak i Piotra Kuflewskiego z Warszawy. Koncepcja zakładała umieszczenie mauzoleum częściowo pod ziemią. Zwycięski projekt przypominał jednak koncepcję krematorium z 2009 r. autorstwa duńskiej pracowni BIG. Firma zgłosiła do organizatorów konkursu roszczenia dotyczące praw autorskich, dlatego I nagroda została unieważniona.
Jak poinformował w poniedziałek w Warszawie prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Mariusz Ścisło, sąd konkursowy nie zdecydował się na unieważnienie konkursu: "Przyznał II i III nagrodę oraz dwa wyróżnienia równorzędne i wyróżnienie honorowe - zgodnie z pierwszym rozstrzygnięciem konkursu" - poinformował Ścisło. Jak dodał, sąd konkursowy rekomendował tych pięć prac do realizacji, zgodnie z decyzją zamawiającego, czyli Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert zapowiedział, że ostateczna decyzja o tym, który projekt będzie realizowany, ma zostać podjęta w ciągu 7-10 dni.
Zdobywcy I miejsca wycofali się z konkursu, o czym poinformowali 13 marca.
Teren Łączki na Wojskowych Powązkach to miejsce, gdzie w latach 1948-1956 funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa skrycie grzebali ciała zamordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wśród zidentyfikowanych do tej pory ofiar reżimu (pracami ekshumacyjnymi i identyfikacyjnymi kieruje IPN- PAP) są wybitni dowódcy Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
We wrześniu z udziałem najwyższych władz państwowych planowany jest uroczysty pogrzeb ekshumowanych szczątków ofiar, odsłonięcie i poświęcenie panteonu.
Konkurs na Panteon-Mauzoleum na Powązkach przeprowadziła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.