Krakowska Loża Historii Współczesnej: Narodowcy w małym mieście po wojnie
Zapraszamy na kolejne spotkanie w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. Tym razem temat brzmi: "Narodowcy w małym mieście po wojnie". Gośćmi będą ks. dr Przemysław Mardyła, autor wydanej przez IPN książki "Opór społeczny i konspiracja proweniencji narodowej na terenie Skawiny w latach 1945-1956" oraz dr Wojciech Frazik. Dyskusję poprowadzi jak zwykle Roman Graczyk.
Wraz z zakończeniem okupacji niemieckiej w 1944/1945 r. mieszkańcy ziem Polski centralnej weszli w stan niby-wolności. Państwo urządzane na wzór sowiecki było karykaturą wyobrażeń Polaków o niepodległym kraju, szanującym tradycję, praworządnym i sprawiedliwym. Nastał czas systematycznej indoktrynacji w duchu marksistowsko-leninowskim i masowych represji politycznych.
Wszyscy, którzy mieli tego świadomość, odwracali się od nowych porządków, a najbardziej zdeterminowani - tworzyli konspiracyjne organizacje antykomunistyczne. W Skawinie opór społeczny dokonywał się przede wszystkim w ramach organizacji nawiązujących do tradycji Stronnictwa Narodowego.
Ks. Przemysław Mardyła opisuje kolejne fale konspiracji narodowej: najpierw tę kierowaną przez ks. Józefa Lelito, później grupę Stanisława Florczyka, w końcu grupy Józefa Kumy i Czesława Zięby. Prowadzi nas od zawiązania się tych struktur, poprzez ich formy działalności, aż do dekonspiracji, procesów karnych i wyroków.
Dlaczego akurat w Skawinie wystąpiła taka obfitość postaw kontestujących nowe porządki? Jakie były motywacje konspiratorów? Co decydowało o stosunkowo łatwej dekonspiracji i rozbiciu tych struktur przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego? O tym będą rozmawiać goście Przystanku Historia.
Krakowska Loża Historii Współczesnej, 16 maja (środa) 2018 r., godz. 18, Centrum Edukacyjne "Przystanek Historia" IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8 (róg ul. Garbarskiej).