"Legiony w komórce", czyli uczniowie fotografują
Konkurs "Legiony w komórce" został ogłoszony przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie z okazji 100. rocznicy powstania Legionów Polskich, jako jeden z elementów projektu "100-lecie czynu niepodległościowego. Legiony Polskie w fotografii, narodziny polskiego reportażu wojennego".
Organizatorzy podjęli próbę zbadania percepcji wydarzeń sprzed wieku przez młodych ludzi, uczniów, fotografujących przy pomocy telefonów komórkowych.
Nadesłane prace reprezentują reportaże, od bardzo poważnych w swoim wyrazie, jak np. często dokumentowane rekonstrukcje legionowych bitew, po obrazy kreowane, budowane na zasadzie kontrastu patosu z humorem, cechujące się młodzieńczym spojrzeniem na wydarzenia sprzed 100 lat.
W pracach konkursowych nie zabrakło zdjęć pomników, cmentarzy, pamiątkowych tablic poświęconych legionistom i ich czynowi - materialnych śladów wydarzeń, obecnych w naszym otoczeniu. Uczestnicy konkursu czasem kreacją, dodaniem współczesnego elementu zupełnie zmieniali kontekst takiego miejsca, budowali swoją własną narrację.
Na konkurs wpłynęło ponad 130 prac 40 uczestników z całej Małopolski. Pośród nich widoczna jest obecność młodzieży spoza Krakowa, która nadesłała prace ze swojej najbliższej okolicy. Bydlin, Limanowa, Klucze - to tylko kilka przykładów takich miejscowości. Świadczy to o dobrej znajomości historii ich małych Ojczyzn. Tematy Legionów Polskich, walki o Niepodległość 1914-1918 były zapewne omawiane w szkole podczas lekcji i poruszane w rozmowach w domu. Młodzież, już samodzielnie, przełożyła je na obraz fotograficzny.
Zdjęcia nadesłane na konkurs zorganizowany przez Muzeum Historii Fotografii dowodzą, że sięgnięcie w głąb dziejów swojego najbliższego otoczenia może stać się dla młodzieży szkolnej inspiracją fotograficzną.
Fotografie są prezentowane w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, ul. Józefitów 16, do końca grudnia.
Andrzej Rybicki (MHF)
Laureatką Grand Prix została Natalia Bobilewicz.
Nagrody w kategorii Reportaż: I miejsce - Zespół Szkół w Przegini - praca zespołowa; II miejsce - Aleksandra Gawron z Gimnazjum im. Legionistów Józefa Piłsudskiego w Bydlinie; III miejsce - Aleksander Potok ze Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Obrońców Pokoju w Nowym Sączu
Nagrody w kategorii Zdjęcie indywidualne: I miejsce - Jakub Gołąb, Marcelina Uryga z Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej - praca zespołowa; II miejsce - VIII Prywatne Akademickie LO z Krakowa; III miejsce - Agnieszka Błąkała z Gimnazjum Nr 32 im. Polskich Noblistów z Krakowa
Gimnazjum im. Legionistów Józefa Piłsudskiego w Bydlinie otrzymało nagrodę za największe zaangażowanie uczniów, nadesłanie największej ilości prac na Konkurs. Szkoły spoza Krakowa, w Bydlinie, Limanowej, Tymbarku, Chechle i w Przegini otrzymały bezpłatny wstęp do Muzeum Historii Fotografii (grupowo lub indywidualnie) dla uczniów i ich opiekunów (nauczyciele, rodzice) w roku wystawowym 2014/2015. Przyznane zostało indywidualne wyróżnienie członka Jury - Marka Janczyka - dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Chechle.
AS