Małopolscy ziemianie mówią o wojnie
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na prezentację książki "Relacje wojenne ziemian - perspektywa dwóch pokoleń" opracowanej przez dr Marcina Chorązkiego.
"Relacje wojenne ziemian - perspektywa dwóch pokoleń" to podróż po zakamarkach pamięci świadków historii - ostatnich mieszkańców małopolskich dworów. Na kartach książki spotykają się dwa pokolenia polskiego ziemiaństwa.
Spisane przed prawie czterdziestoma laty wspomnienia nieżyjących już osób, które w czasie wojny były w sile wieku, zestawiono z nagranymi współcześnie relacjami ich potomków, dla których czas wojny to czas dzieciństwa, wzrastania w atmosferze ziemiańskich dworów. To złożenie dwóch form źródeł historycznych oraz pamięci dwóch pokoleń polskiej elity XX wieku, prezentuje obraz życia ziemian w okresie okupacji niemieckiej i ich wywłaszczenia z majątków przez "utrwalających władzę ludową" polskich komunistów.
W spotkaniu, które poprowadzi Martyna Grądzka (IPN), wezmą udział autor - dr Marcina Chorązki oraz dr Barbara Klich - Kluczewska, historyk badający dzieje społeczne PRL i pamięć o tej epoce, pracownik Zakładu Antropologii Historycznej Instytutu Historii Uniwersytet Jagiellońskiego.
Spotkanie odbędzie się 19 listopada 2013 r. o godz. 18 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie, ul. Mikołajska 2.