"Morfologia agentury" - spotkanie w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej

Jak korzystać z archiwów UB i SB by jak najpełniej rozumieć specyfikę PRL-u? To jedno z pytań na które odpowiedzą uczestnicy dyskusji "Morfologia agentury", która odbędzie się w ramach cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną.

W rozmowie wezmą udział dr hab. Filip Musiał oraz prok. Jacek Wygoda. Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.

Archiwa pozostawione po policji politycznej PRL budziły przed kilku laty ogromne emocje. Część liderów opinii publicznej głosiła pogląd o ich nieużyteczności dla badań historycznych. Instytut Pamięci Narodowej powołany do ich udostępniania i opracowywania, wytworzył zasoby wiedzy fachowej (archiwistycznej i historycznej) na temat tych dokumentów oraz na temat rzeczywistości przez nie opisywanej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że istotne aspekty życia w PRL-u nie dadzą się adekwatnie opisać bez uwzględnienia tych dokumentów.

Reklama

Zarządzanie tamtym państwem odbywało się w znacznym stopniu przy pomocy policji politycznej, która dostarczała ośrodkom władzy informacji o nastrojach społecznych i o zagrożeniach dla ustroju komunistycznego. Wydaje się, że realną wiedzę o społeczeństwie rządzący czerpali bardziej ze źródeł policji politycznej niż ze źródeł jawnych (np. prasa). Stąd znaczenie policyjnych źródeł informacji dla tamtego systemu.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługują źródła osobowe (agentura) oraz ich oficerowie prowadzący, ponieważ to od nich PZPR czerpała najwięcej cennych dla siebie informacji.

Jak werbowano agenturę, prowadzono ją, jak nią manipulowano, wynagradzano, a także o nadużyciach jakich dopuszczali się funkcjonariusze? Co z akt tajnej policji wnioskuje historyk, a co z tego wnioskowania ma wartość procesową w warunkach polskiej ustawy lustracyjnej i polskiego orzecznictwa lustracyjnego? To tematy dyskusji, która odbędzie się w bibliotece przy ul. Rajskiej.

Materiały związane z tą problematyką można znaleźć w książce Osobowe środki pracy operacyjnej - zagadnienia źródłoznawcze, praca zborowa pod redakcją Filipa Musiała wydana przez Instytut Pamięci Narodowej.

20 listopada 2013 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, sala 315, III piętro, godz. 18.

AS

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Spotkanie w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy