Muzeum Historii Fotografii. Wydarzenia towarzyszące wystawie Efekt Φ
Pocztówka z krokodylem i palmami wysłana do PRLu - Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zaprasza na spotkanie z filmoznawczynią Pauliną Haratyk oraz na pokaz filmów.
Od samego początku traktowano kino nie tylko jako medium, które opowiada historie, ale również które umożliwia zobaczenie tego, co jest nam niedostępne na co dzień.
W pierwszych latach po wynalezieniu kinematografu służyły temu travelogues, dzienniki z podróży. Niedługo później zaczęły powstawać filmy etnograficzne. Nakręcony w 1922 roku przez Roberta Flaherty’ego Nanuk (Nanook of the North), który ukazuje codzienność i zwyczaje Eskimosów, uważany jest często za pierwsze arcydzieło dokumentalne.
Filmy podróżnicze zaadoptowała też telewizja. Realizowany przez Tony’ego Halika i Elżbietę Dzikowską program "Pieprz i wanilia", który uważany jest dziś za kultowy, pokazywał PRLowi jak wygląda świat bardzo daleko od żelaznej kurtyny.
Tego rodzaju filmy, obok home movies, były prawdopodobnie najczęściej realizowanym rodzajem w kinie amatorskim. Są wśród nim reportaże z wycieczek, materiały kręcone podczas wakacji za granicą, filmowe pamiętniki z wyjazdów nad morze, czy w góry. Na spotkaniu w MHF zostanie zaprezentowane kilka z nich. Będą to fragmenty reportaży filmowca-amatora Mieczysława Tobjasiewicza z jego podróży na Bali, do Indii, czy Brazylii, które odbył na przełomie lat 70. i 80. Zostaną one zestawione z programami Halika i Dzikowskiej oraz tradycją filmów z podróży. W ten sposób przekonamy się, jak wiele funkcji i zastosowań może mieć kino oraz jak istotną rolę w badaniu i poszukiwaniu kolejnych z nich odgrywa kino amatorskie.
Muzeum Historii Fotografii, Ul. Józefitów 16, Kraków, 23 stycznia 2014, godzina 18:00
Wstęp wolny