Muzeum II Wojny Światowej przypomina o rocznicy Pearl Harbor
Prezentację aut i umundurowania amerykańskich wojsk z czasu II wojny światowej oraz wykłady poświęcone Westerplatte i Pearl Harbor jako miejscom bitew istotnych dla tego konfliktu organizuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w rocznicę ataku na Pearl Harbor.
W czwartek na placu przed gdańskim Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ), Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych oraz Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" pokażą oryginalne pojazdy, które stanowiły niegdyś wyposażenie amerykańskiej armii, w tym opancerzony transporter półgąsienicowy, ciężarówkę, jeepa i dwa dodge.
Z kolei Stowarzyszenie Historyczne Wielka Czerwona Jedynka pokaże umundurowanie i wyposażenie żołnierzy armii USA z okresu II wojny światowej. Będzie je można porównać z prezentowanym w MIIWŚ wyposażeniem i mundurami żołnierzy Wojska Polskiego z czasów tego światowego konfliktu, w tym żołnierzy, którzy w 1939 r. stacjonowali na Westerplatte.
"Prezentacje rekonstruktorów, a także wykłady i inne wydarzenia, które będą miały miejsce w Muzeum 7 września, mają na celu pokazanie, że Pearl Harbor było dla Amerykanów tym, czym dla Polaków stał się niemiecki atak na Westerplatte" - powiedział PAP rzecznik prasowy MIIWŚ Aleksander Masłowski.
Dodał, że w czwartek w placówce odbędzie się wykład pt. "Westerplatte i Pearl Harbor - miejsca-symbole rozpoczęcia II wojny światowej", który wygłosi Mariusz Wójtowicz-Podhorski - kierownik Muzeum Westerplatte będącego oddziałem MIIWŚ. Z kolei Piotr Langenfeld ze Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka opowie o Polakach, którzy walczyli w czasie II wojny w armii USA.
Również na czwartek zaplanowano prezentację najnowszej multimedialnej produkcji MIIWŚ - wirtualnego spaceru po Westerplatte. Jak poinformował Masłowski, na stoisku ulokowanym przy wejściu na wystawę główną placówki, dostępne będą specjalne gogle, po których założeniu, można będzie odbyć wędrówkę po gdańskim półwyspie.
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Masłowski, wirtualny spacer został zrealizowany w taki sposób, że na wykonane współcześnie na terenie Westerplatte panoramy fotograficzne nałożono archiwalne fotografie pokazujące nieistniejące już dziś w dużej części obiekty Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte. "Poszczególne obiekty starano się jak najdokładniej wpasować w wykonane współcześnie panoramy tak, by oddać ich oryginalną lokalizację" - zaznaczył Masłowski.
Wirtualne panoramy zestawiające współczesny wygląd Westerplatte z tym, jaki mogły oglądać osoby odwiedzające polską Wojskową Składnicę w 1939 r., zostaną w czwartek udostępnione także na stronie internetowej muzeum. Masłowski zapowiedział, że tego dnia strona internetowa muzeum zostanie uruchomiona w nowej szacie graficznej, wzbogaci się także o nowe funkcje.
7 grudnia 1941 r. japońskie lotnictwo zaatakowało amerykańskie okręty w bazie marynarki wojennej i lotnictwa Pearl Harbor na należącej do USA wyspie Oahu. Główny cel ataku, sparaliżowanie amerykańskiej Floty Pacyfiku, nie został osiągnięty, ale poniesione przez Amerykanów straty były znaczne. Po stronie USA zginęło ponad 2,3 tys. osób; po stronie Japonii - 55 ludzi.
Atak na Pearl Harbor spowodował przystąpienie USA do II wojny światowej.