Pomnik sanitariuszki z oddziału "Łupaszki" zostanie w sobotę odsłonięty na warszawskiej Woli, między kościołem św. Stanisława Biskupa Męczennika, a sąsiadującym z nim gmachem Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Piotra Skargi. Podobne upamiętnienia znajdują się już w Krakowie i w Gdańsku. Wykonane z brązu popiersie jest repliką tego, które stoi w Krakowie.
Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie, który zaangażował się w realizację projektu warszawskiego pomnika Siedzikówny, informuje, że popiersie zostało już przewiezione do stolicy i zamontowane na cokole.
W sobotę o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta, w której będą uczestniczyć m.in. organizacje kombatanckie, przedstawiciele rodzin Żołnierzy Wyklętych i historycy IPN. O godz. 11.00 odsłonięcia popiersia dokona siostrzenica "Inki" Danuta Ciesielska.
Przy pomniku zostanie wystawiona warta honorowa, odbędzie się też Apel Poległych. Przewidziane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który objął honorowy patronat nad uroczystością.


![“Upiór Polski [...] opuścić swą norę w Sulejówku”](https://i.iplsc.com/0007KD9QUHVX2F2X-C401.webp)






