"Niezłomni/historie wyklęte" - wystawa przedłużona do końca września
Wystawa w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie poświęcona Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość została przedłużona do końca września br.
Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość było organizacją cywilno-wojskową o charakterze antykomunistycznym, która powstała 2 września 1945 roku. W tym roku przypada 70. rocznica jej utworzenia.
24 lutego br. w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie otwarto wystawę czasową, dzięki której można zapoznać się z historią WiN, zobaczyć oryginalne przedmioty, posłuchać archiwalnych nagrań z sali sądowej i zobaczyć wspomnienia kombatantów. W związku z dużym zainteresowaniem wystawą i tematyką walki żołnierzy wyklętych o niepodległość Polski, Muzeum AK zdecydowało się przedłużyć ekspozycję do 30 września.
Wystawa pomyślana została jako opowieść, która rozgrywa się w kilku płaszczyznach. Na ekspozycji znalazły się materiały, które ilustrują aktywność Zrzeszenia WiN, działania oddziałów partyzanckich podporządkowanych tej organizacji, jak również operacje podejmowane przez aparat bezpieczeństwa, zwalczający struktury podziemia niepodległościowego.
Dramatyczny charakter epoki uwypuklony jest przez oprawę plastyczną, w której fotogramy Wyklętych podczas akcji sąsiadują z wizerunkami ścian kazamat, do których żołnierze ci trafiali. W ten sposób powstał swoisty labirynt, w którym znajdują się najważniejsze elementy - eksponaty. To pamiątki po żołnierzach wyklętych pochodzące ze zbiorów muzeum, jak i wypożyczone od ich rodzin.
Elementem wystawy są również archiwalne nagrania dźwiękowe, współczesne wspomnienia utrwalone przez Krakowską Szkołę Filmową, a także portrety wykonane w technice graffiti przez Dariusza Paczkowskiego.
Dzięki współpracy Muzeum AK z Wydziałem Intermediów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych podczas Nocy Muzeów można było przetestować na smartfonach aplikację rozszerzonej rzeczywistości. Wystarczyło odnaleźć w budynku Muzeum charakterystyczne postaci żołnierzy, a następnie zeskanować je wykorzystując bezpłatną aplikację. Na wyświetlaczach telefonów pojawiły się dodatkowe informacje i animacje. Usługa ta będzie wkrótce ponownie dostępna, już na stałe.
O wystawie opowiada jej kurator, a jednocześnie kustosz Muzeum AK, Piotr Makuła. Zobacz
Zapraszamy do Muzeum AK w Krakowie przy ul. Wita Stwosza 12.