Odkryto grobowiec nieznanego faraona. Naukowcy zaskoczeni
Archeolodzy odkryli grobowiec nieznanego egipskiego faraona. Naukowcy sądzą, że powstał około 3,6 tys. lat temu, w burzliwym czasie, znanym jako Drugi Okres Przejściowy. To kolejne zaskakujące odkrycie, pokazujące nam, że jeszcze nie wszystko wiemy o starożytnym Egipcie.
Odkrycie nowego grobowca ogłosili archeolodzy egipscy i z Muzeum Uniwersytetu Pensylwanii. Grobowiec znajduje się siedem metrów pod powierzchnią ziemi na starożytnym cmentarzu w pobliżu miasta Abydos, w starożytności ważnego ośrodka miejskiego Górnego Egiptu, położonego około 10 km na zachód od Nilu.
Grobowiec jest pusty, gdyż prawdopodobnie został już dawno splądrowany przez rabusiów. Nazwisko króla, który był tam pochowany, było dawniej zapisane przy wejściu, ale tekst ten nie przetrwał - wyjaśnił profesor archeologii z Uniwersytetu Pensylwanii Josef Wegner, jeden z kierowników prac wykopaliskowych.
Wśród możliwych kandydatów są królowie z zapomnianej dynastii Abydos, którzy rządzili wówczas na tym obszarze, a ich miejsce pochówku wciąż jest nieznane - dodał Wegner.
Drugi Okres Przejściowy przypadał według części historyków na lata 1640-1540 przed naszą erą. Nastąpił pomiędzy okresami nazywanymi Średnie Państwo i Nowe Państwo. Charakteryzował się niestabilnością polityczną i rozbiciem dzielnicowym.
Według Wegnera w tym "fascynującym i nie do końca poznanym" okresie Egipt był podzielony pomiędzy nawet cztery zwaśnione królestwa, a Dynastia Abydos rządziła jednym z nich.
Do dziś egipskie odkrycia zaskakują, a naukowcy nie zwalniają tempa, wciąż prowadząc tam wykopaliska i badania. Jednak niektóre z odkryć zmieniły dosłownie bieg historii i otworzyły badaczom drzwi do poznania starożytnego Egiptu.
Za przełomowe uznaje się chociażby odkrycie Kamienia z Rosetty w 1799 roku. Kamień z Rosetty umożliwił odczytanie hieroglifów — pisma starożytnych Egipcjan, które przez stulecia pozostawało zagadką. Kamień zawierał ten sam tekst w trzech wersjach: hieroglificznej, demotycznej i greckiej.
Dzięki znajomości greki Jean-François Champollion w 1822 roku zdołał rozszyfrować hieroglify. Za kolejny przełom uznaje się odkrycie grobowca Tutanchamona w 1922 roku. Został on odkryty przez Howarda Cartera w Dolinie Królów i był jednym z najlepiej zachowanych grobowców starożytnego Egiptu.
Znaleziono w nim ponad 5000 artefaktów, w tym złotą maskę faraona, biżuterię, rydwany i sarkofagi. Bogactwo znalezisk dostarczyło bezcennych informacji o życiu codziennym, wierzeniach oraz kulturze starożytnego Egiptu.
Coś, co zrewolucjonizowało wiedzę na temat starożytnego Egiptu, to także odkrycia w Abu Simbel i relokacja świątyń. Świątynie w Abu Simbel, zbudowane przez faraona Ramzesa II, to jedne z najbardziej imponujących i jedne z najważniejszych przykładów architektury starożytnego Egiptu.
W latach 60. XX wieku, w związku z budową Wysokiej Tamy Asuańskiej, świątynie zostały przeniesione na wyższe tereny, aby uniknąć zalania przez wody Jeziora Nasera. Operacja ta była dowodem na globalne zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego i zwiększyła świadomość znaczenia konserwacji zabytków. Pokazało to także jakie możliwości ma współczesna nauka.