Odzyskany „depozyt” dziadka. ITS – organizacja, która przywraca pamięć

73 lata po II wojnie światowej wnuczka odkrywa prawdę o swoim dziadku - aresztowanym przez Niemców pod koniec sierpnia 1944, zaginionym w jednym z obozów koncentracyjnych na terenie III Rzeszy. Udaje jej się także odzyskać "depozyt". A to jedynie początek niezwykłej opowieści. 13 lutego w Warszawie odbędzie się wyjątkowe spotkanie.

Ośrodek KARTA, Międzynarodowa Służba Poszukiwań i Dom Spotkań z Historią zapraszają na spotkanie: Odzyskany "depozyt" dziadka: ITS - organizacja, która przywraca pamięć. 

O działalności Międzynarodowej Służby Poszukiwań ((International Tracing Service - ITS), zajmującej się gromadzeniem dokumentacji ofiar nazistowskich prześladowań rozmawiać będą:

Anna Meier-Osiński - kierowniczka działu Tracing ITS

Małgorzata Przybyła - odpowiedzialna w ITS za poszukiwanie rodzin właścicieli pamiątek i udzielanie odpowiedzi na wnioski nadsyłane z Polski

Reklama

Agnieszka Śliwińska - dzięki pomocy ITS 73 lata po wojnie poznała historię ostatnich dni życia swojego dziadka, więźnia obozów koncentracyjnych, oraz odzyskała pozostałe po nim przedmioty.

Każdy może poszukać prawdy o korzeniach

Jesienią zeszłego roku trafiła do Ośrodka KARTA pani Agnieszka Śliwińska. Przez wiele lat na temat wojennych losów jej dziadka dostępne były ledwie strzępki wiadomości. Jego pobyt w obozie koncentracyjnym w Niemczech był owiany tajemnicą. Dzięki Międzynarodowej Służbie Poszukiwań rodzinie udało się zrekonstruować ostatnie miesiące życia Władysława Śliwińskiego oraz odzyskać pozostałe po nim przedmioty.

To odkrycie może być inspiracją dla poszukiwań innych rodzin, wciąż niemających pełnych informacji o losach swoich bliskich.

W najnowszym, 98. numerze "Karty" przedstawiono działalność Międzynarodowej Służby Poszukiwań, a także tekst pani Agnieszki Śliwińskiej "Domknięcie losu".

Niezwykłe spotkanie odbędzie się w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 13 lutego (środa), godz.18.00.

Spotkanie poprowadzi Dominik Czapigo, redaktor kwartalnika "Karta".

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy