Osadnicy na Dolnym Śląsku: Od Greków po Polaków z Kresów
We Wrocławiu pokazany zostanie cykl filmów poświęconych powojennemu osadnictwu na Dolnym Śląsku.
Cykl 15 filmów poświęconych powojennemu osadnictwu na Dolnym Śląsku będzie można zobaczyć we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Prezentowane dokumenty nawiązują do twórczości etnografa Oskara Kolberga, któremu Sejm dedykował rok 2014.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, każdy z prezentowanych dokumentów poświęcony jest innej grupie osadników. W piątkowy wieczór widzowie obejrzą filmy poświęcone Grekom i Macedończykom oraz Karaimom. W kolejnych miesiącach, do maja, będą prezentowane dokumenty o Ormianach, Tatarach, Ukraińcach, Łemkach, Romach, Żydach, Niemcach, polskich reemigrantach z Bukowiny rumuńskiej, Bośni i Francji. Osobny dokument zostanie poświęcony również osadnikom z dawnych Kresów i innych ziem przedwojennej Rzeczpospolitej.
Tytuł prezentowane cyklu "Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce..." nawiązuje do monumentalnej serii monografii regionalnych Kolberga wydawanych od 1865 r. pod wspólnym tytułem "Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, muzyka i tańce". Dzieło polskiego etnografa obejmuje ponad 80 tomów.
"W prezentowanych filmach dokumentalnych przedstawiciele wszystkich grup osadniczych oraz pozostałej na tym terenie polskiej i niemieckiej ludności autochtonicznej opowiadają o własnych doświadczeniach życiowych, a także o swojej kulturze - wskazując jednocześnie na zmiany, jakim podlegała ona w wyniku migracji i adaptacji do nowego środowiska" - powiedziała Kowalów.
Dodała, że poza indywidualnymi opowieściami, wzbogaconymi fotografiami i dokumentami, w filmach znajdą się także rejestracje występów zespołów folklorystycznych.
"Tym samym autorzy tych filmów nawiążą do badawczych wskazań Oskara Kolberga, który dokumentując z dużą uwagą wszelkie przejawy folkloru muzycznego zwykł nawet mawiać, że ‘narody trwają, póki śpiewają’" - dodała rzeczniczka.
Projekt zrealizowany przez wrocławskie Muzeum Etnograficzne powstał dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.