"Po raz pierwszy poznamy cztery nazwiska ofiar ukraińskich nacjonalistów"
Po tylu latach, po raz pierwszy - oprócz nazwisk ofiar totalitaryzmu komunistycznego, sowieckiego, niemieckiego - poznamy cztery nazwiska ofiar ukraińskich nacjonalistów - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek podczas poniedziałkowej uroczystości wręczania not identyfikacyjnych rodzinom ofiar.
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezes IPN podkreślił, że "na wschodnich ziemiach RP, na Wołyniu zamordowano około 130 tysięcy naszych rodaków. Z powierzchni ziemi zniknęło około 4 tysięcy wiosek. Pomordowanych w tak okrutny sposób złożono, do - jak szacujemy - około 10 tysięcy jam grobowych" - mówił.
"Dzisiaj jest ten dzień niezwykły, dzień zwycięski. Niektórzy z nas mają jeszcze w pamięci niezwykłą uroczystość sprzed dwóch tygodni, kiedy w Starym Grodkowie IPN postawił sześciometrowy krzyż w miejscu, gdzie zamordowano podkomendnych kpt. Henryka Flamego ps. Bartek. Dzisiaj zobaczymy twarze niektórych z jego podkomendnych" - powiedział Szarek.
"Niezłomni, żołnierze wyklęci, w czasach ich walki niewiele było momentów zwycięstw, radości. Później nadszedł czas niepamięci. Ale przyszło zwycięstwo. To z ich krwi jest wolna niepodległa Polska. Niektórzy mówią, że za dużo mówimy o tym pokoleniu, za dużo uroczystości, że to wszystko spowszednieje. Nam to nie spowszednieje, bo nam Polska nie spowszednieje. Pójdziemy, aż znajdziemy wszystkich, zawołamy po imieniu; taki jest nasz obowiązek, to jest nasza wdzięczność" - podkreślił prezes IPN.
Podczas uroczystości ogłaszane są nazwiska 24 osób, które zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Są to osoby, które były ofiarami reżimu komunistycznego oraz zbrodni dokonanych przez Ukraińską Powstańczą Armię.
Wśród zidentyfikowanych znaleźli się m.in.: Wojciech Stypuła ps. Bartek - żołnierz AK, zamordowany przez Sowietów w 1944 r., odnaleziony w 2018 r. w Puszczy Rudnickiej na tzw. Długiej Wyspie na terenie Litwy; Roman Szczur, "Halina", "Nadzieja", "Urszula", podoficer KOP i WP, żołnierz AK, odznaczony Krzyżem Walecznych; Tadeusz Wienc - żołnierz WP, kawaler Orderu Virtuti Militari V Klasy (pośmiertnie), zamordowany w niewoli po walce z Ukraińską Armią Powstańczą. Jego szczątki odnaleziono w Jaworniku Ruskim w 2016 r.; Stanisław Gibek ps. Piekarz, Feliks, żołnierz AK, zamordowany przez komunistów z UB w 1946 r.; jego szczątki odnaleziono w 2018 r. na cmentarzu w Wieluniu.
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji podejmuje działania poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. Dotychczas przeprowadzono prace w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce, a także na Litwie, Białorusi, Niemczech oraz w Gruzji. Biuro ma na celu odnalezienie i identyfikację szczątków Polaków, którzy zginęli w wyniku działań systemów totalitarnych i zbrodni dokonywanych na polskiej ludności.