Pomnik czerwonoarmistów w Nowym Sączu zostanie rozebrany

Pomnik Armii Czerwonej z centrum Nowego Sącza już wkrótce może zostać rozebrany. Jak dowiedziało się Radio Kraków, strona rosyjska wyraziła zgodę na ekshumacje pochowanych pod pomnikiem żołnierzy sowieckich. Dziś sądeccy parlamentarzyści i znane postaci wystosowały list do wojewody małopolskiego o przyspieszenie ekshumacji. To wystąpienie zbiegło się z oczekiwanym od wielu miesięcy stanowiskiem Rosji.

Adam Siwek z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa powiedział, że instytucja ta otrzymała pismo od rosyjskiego ambasadora, zezwalające na ekshumację rosyjskich żołnierzy pochowanych na terenie województwa małopolskiego. Wśród tych miejsc jest również wymieniony Nowy Sącz - stwierdził Adam Siwek.

Pozostałe mogiły, o których mowa w stanowisku rosyjskiej ambasady, znajdują się m.in. w podsądeckim Paszynie, Lipnicy Małej, Chyżnem i Kluszkowcach. W sumie chodzi o dziewięć takich miejsc.

Jak dodaje Adam Siwek, najlepszym miejscem dla wszystkich ekshumowanych szczątków będą kwatery wojenne na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu. Już wcześniej zapewniano, że wszystko dobędzie się z zachowaniem pełnego szacunku, przy obecności duchownych kościoła prawosławnego.

Reklama

Walka o rozbiórkę pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu trwa od ponad 20 lat. W 1992 roku ówczesna rada miasta zobowiązała prezydenta do przeprowadzenie tej operacji. Jak dotąd to zobowiązanie nie zostało wypełnione.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: pomnik Armii Czerwonej | Nowy Sącz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy