Prezes IPN wręczył nagrody "Świadek Historii"
- Cztery osoby oraz dwie organizacje zasłużone dla upamiętnienia historii narodu polskiego otrzymało w Łodzi tytuły "Świadka Historii". Nagrodę będącą lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego "Kustosza Pamięci Narodowej" wręczył w czwartek prezes IPN Jarosław Szarek.
Szef IPN podkreślił, że w tym roku łódzka uroczystość przypada w niezwykle radosnym czasie, ponieważ - jak mówił - w tym tygodniu wspominaliśmy 40. rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II, a wkrótce będziemy świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dziękując laureatom za aktywność, której celem jest przypominanie o trudnej historii Polski i jej bohaterach, wskazał, że przywracają oni młodemu pokoleniu "alfabet niepodległości". "Jeżeli nie będziemy znać tego alfabetu, nie stworzymy wspólnoty, nie zrozumiemy się. Państwo w młodym pokoleniu budują tę wspólnotę, bo dzięki waszej działalności oni dotykają tej historii i tych miejsc. To jest jedna z najwspanialszych lekcji historii" - zaznaczył Szarek.
"To wielkie dzieło polskiej obecności na Kresach RP, aktywność w Łodzi, opieka nad grobami naszych przodków - wszystkie te nagrody - jakże jest zbieżne z tym, czym dla nas jest niepodległość. Uczycie młode pokolenie +alfabetu niepodległości+ i wierzę, że ta praca przyniesie efekty. Że za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, gdy nasza Polska będzie w rękach tych młodych ludzi, to będą to elity wychowane na wrażliwości do Polski i szanujące to dziedzictwo" - dodał prezes IPN.
Wśród laureatów tegorocznej, szóstej edycji nagrody znalazł się m.in. hm. Daniel Głowacki - komendant Kręgu Starszyzny Harcerskiej "Pułaszczacy" ZHP Hufiec Łódź-Bałuty, animator skierowanych do młodzieży licznych przedsięwzięć o charakterze historyczno-patriotycznym, inicjator upamiętnień, m.in. w parku im. Adama Mickiewicza w Łodzi obelisku poświęconego "pamięci harcerek i harcerzy bałuckich drużyn, poległych w latach 1939-1945 w walce z niemieckim najeźdźcą", organizator wycieczek do miejsc pamięci narodowej, m.in. Kostiuchnówki na Ukrainie, a także wizyt młodzieży z polskich szkół na Kresach w Łodzi.
Kolejne wyróżnienie przyznano komendantowi głównemu Towarzystwa "Strzelec" Dariuszowi Nowińskiemu. Pełni on również funkcje wiceprezesa Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi i redaktora naczelnego portalu JPilsudski.org. Jest organizatorem licznych uroczystości upamiętniających w Łodzi i regionie wydarzenia i ludzi ważnych dla polskiej historii, animatorem akcji angażujących młodzież w działania o charakterze historyczno-patriotycznym.
Tytułem uhonorowano również prof. Przemysława Waingertnera z Katedry Historii Polski Najnowszej UŁ, przewodniczącego społecznego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Łodzi. Historyk jest aktywnym uczestnikiem projektów z zakresu popularyzacji najnowszej historii Polski i regionu, m.in. współautorem komiksu "Raper w Legionach".
Nagrodę odebrał też nauczyciel w ZSP nr 1 w Piotrkowie Tryb. Sebastian Wojtaś, który był pomysłodawca nadania szkole imienia rtm. Witolda Pileckiego. Od lat propaguje on na terenie Piotrkowa postać rtm. Pileckiego, organizując liczne działania edukacyjne przywracających pamięć o Rotmistrzu.
Za "Świadka Historii" uznane zostały również dwie organizacje - Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Łódzki i Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin Oddział w Łodzi. Jak podkreślono w uzasadnieniu, łódzki ZHR od lat podejmuje aktywne działania na rzecz patriotycznego wychowania młodzieży, m.in. organizując "Tydzień Patriotyczny" z okazji Święta Niepodległości, akcję "Flaga", konferencje "Harcerstwo a Niepodległość", porządkując groby osób zasłużonych dla ojczyzny.
Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin jest natomiast organizatorem łódzkich obchodów upamiętniających czyn legionowy, Powstanie Listopadowe i Powstania Styczniowe oraz inicjatorem i realizator licznych upamiętnień w przestrzeni miejskiej, w tym odsłoniętego w 2017 r. Pomnika Legionisty.