Prof. Lasik: To forma oddania sprawiedliwości i czci poległym w niemieckich obozach
- Jest to ostatnia okazja nazwania zbrodni po imieniu (...). Jest to forma oddania sprawiedliwości, czci i pamięci poległym w niemieckich obozach więźniom poprzez nazwanie zbrodni po imieniu - mówił podczas konferencji, nie kryjąc emocji, prof. Aleksander Lasik. W poniedziałek w Krakowie ujawniono bazę zawierającą dane osobowe esesmanów KL Auschwitz.
Baza danych "Załoga SS KL Auschwitz" była wspólnym przedsięwzięciem dra hab. Aleksandra Lasika oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie
Dane gromadzone były od 1982 roku przez prof. Aleksandra Lasika w związku z przygotowaniem rozprawy doktorskiej przedstawionej w 1988 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Prof. Aleksander Lasik jest socjologiem i historykiem specjalizującym się w historii Trzeciej Rzeszy, profesorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W maju 2014 roku został powołany w charakterze biegłego w śledztwie dotyczącym KL Auschwitz prowadzonym przez prokuratorów Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.
Wówczas Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej pozyskał gotową bazę dla potrzeb śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionych w KL Auschwitz-Birkenau.
Rok później podjęto decyzję o publicznym udostępnieniu bazy na stronach internetowych IPN i rozpoczęto prace nad przygotowaniem jej publikacji.
W zbiorze znajduje się 25 tys. pozycji - blisko 10 tysięcy odnosi się do załogi SS w KL Auschwitz.
Więcej na ten temat w materiale: IPN ujawnił dane osobowe esesmanów z Auschwitz
ZOBACZ RÓWNIEŻ: