Program krakowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 2014
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie Passionart, pragnąc oddać hołd bohaterom oraz przybliżyć sylwetki Żołnierzy Wyklętych młodemu pokoleniu, już po raz trzeci zapraszają na wydarzenia w ramach Krakowskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poprzednich dwóch edycjach impreza gromadziła w Krakowie kilka tysięcy uczestników.
W tegorocznym koncercie galowym zatytułowanym "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym", który odbędzie się 27 lutego o godz. 19.30 w sali koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie występować będą pod batutą Piotra Sułkowskiego orkiestra Passionart, Agricola - chór męski krakowskiego środowiska akademickiego, Camerata Jagiellonica − chór Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dominanta - chór Uniwersytetu Ekonomicznego, chór Uniwersytetu Rolniczego oraz Psalmodia - chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Usłyszymy kompozycje do znanego serialu "Czas honoru" Bartosza Chajdeckiego, który zapowiedział swoją obecność oraz wykonanie "Victorii " Wojciecha Kilara. Wydarzenie poprowadzi Lidia Jazgar. Gośćmi specjalnymi będą członkowie organizacji kombatanckich i ich rodziny.
W trakcie koncertu zostanie również po raz pierwszy wręczona specjalna nagroda, ufundowana przez Zarząd Fundacji Armii Krajowej w Londynie, za zasługi na niwie poszerzania wiedzy młodzieży na temat najnowszej historii Polski, wykraczającej poza podstawowe działania związane z jej nauczaniem, uczące szacunku do dziedzictwa narodowego.
Ze względu na ogromne zainteresowanie, jakimi cieszyły się koncerty w ubiegłych latach oraz ograniczoną liczbę miejsc w Filharmonii, organizatorzy wydarzenia postanowili udostępnić publiczności próbę otwartą koncertu, która odbędzie się w Filharmonii w dniu 26 lutego o godz. 19.00. Na koncerty i próbę otwartą wejście jest możliwe za specjalnym bezpłatnym zaproszeniem, które można będzie odebrać w godzinach otwarcia kas. W trakcie wszystkich występów przeprowadzona będzie zbiórka na przyszłoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Ponadto 26 lutego w Centrum Kultury Rotunda Lech Makowiecki i Andrzej Kołakowski zagrają koncert pt.: "Bardowie II konspiracji", a 27 lutego zostanie otwarta plenerowa wystawa prac ubiegłorocznych laureatów ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza". Fotografie będzie można obejrzeć na pl. o. Adama Studzińskiego (pod Wawelem) do 14 marca.
28 lutego w kinie Kijów zaprezentowany zostanie film dokumentalny "Kwatera Ł", odkrywający prawdę o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL (lata 1948−1952) z udziałem reżysera Arkadiusza Gołębiewskiego i profesora Krzysztofa Szwagrzyka, kierującego pracami archeologicznymi na tzw. "Łączce". Będzie także można posłuchać koncertu "Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci" − symfonicznego wykonania utworów z płyty "Niewygodna prawda" Tadeusza "Tadka" Polkowskiego z towarzyszeniem chóru i orkiestry Passionart, którzy muzycznie przybliżą sylwetki takich postaci, jak: rtm. Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna "Inka" czy gen. August Emil Fieldorf "Nil".
Dzień później o godz. 11.00 na pl. Inwalidów pod byłą siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa będzie mieć miejsce spotkanie pod Zapomnianą Tablicą, na które zaprasza Zarząd Obszaru Południowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Krakowie.
1 marca o 14.30 odbędzie się msza św. w Bazylice Mariackiej, a potem Marsz Pamięci z Rynku Głównego do Parku Jordana, gdzie o 16.15 uczestnicy oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym podczas apelu pamięci. Tego samego dnia o 18.00 w kościele oo. Jezuitów odbędzie się msza św. w intencji śp. o. Władysława Gurgacza "Ojca" - jezuity, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej oraz koncert pieśni patriotycznych Gaude Mater Polonia chóru Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod dyrekcją Małgorzaty Langer - Król.
Krakowskim obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą towarzyszyć koncerty w różnych miastach Polski. Chór i orkiestra Passionart pod batutą Janusza Wierzgacza wraz z Tadeuszem "Tadkiem" Polkowskim wystąpią 23 lutego o 17.00 w Domu Kultury MORS w Dębicy, 25 lutego o 19.00 w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach i 1 marca o 13.00 w Limanowskim Domu Kultury. Koncerty te odbędą się w ramach akcji "Burza 2014".
O godzinie 11.00 2 marca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie zabrzmi ponownie muzyka z "Czasu honoru" pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych - żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.
Patronem medialnym uroczystości jest portal Interia.pl.
Więcej o koncertach i pełny program krakowskich obchodów dostępny na stronach organizatorów: www.passionart.org.pl, www.ipn.gov.pl.