Przełomowe odkrycie w Egipcie. Budynek inny niż te, które znamy

Egipt wciąż ma wiele do odkrycia przed naukowcami i historykami, których fascynuje starożytność. Pod koniec sierpnia b.r. roku, na stanowisku archeologicznym Tel El-Faraeen w północnym Egipcie, znaleziono obserwatorium astronomiczne, które rzuca nowe światło na sposób, w jaki starożytni Egipcjanie mierzyli czas.

Nowe odkrycie, które rozemocjonowało badaczy. Co jeszcze skrywa przed nami Egipt?

Odkrycia dokonała egipska misja archeologiczna powiązana z Najwyższą Radą Starożytności, która prowadzi prace w świątyni "Buto" w rejonie Tell el-Faraeen. Według Mohameda Ismaila Khaleda z Najwyższej Rady Starożytności, pokaźny budynek, wykonany z cegły suszonej, składał się z dużej centralnej sali w kształcie litery L, która miała o powierzchnię około 850 metrów kwadratowych, a także z kilku pomieszczeń, które mogły służyć jako magazyny. Członkowie misji odkryli również pięć pomieszczeń z cegły mułowej, o których uważa się, że służyły do przechowywania narzędzi używanych w budynku, a także cztery małe pomieszczenia z cegły mułowej i jedno małe kamienne pomieszczenie reprezentujące wieżę obserwacyjną.

Reklama

Zobacz również: Tajemnica skarabeusza z grobowca rozwiązana? Co z klątwą Tutanchamona?

Budynek inny niż wszystkie. Każda ściana ma znaczenie

Zespół badawczy początkowo nie uwierzył, że odkrył obserwatorium. Naukowcy myśleli raczej, że znaleźli świątynię lub inny obiekt sakralny. Wyjątkowe zdumienie wzbudził w badaczach także zegar, który znajduje się w środku jednego z pomieszczeń. Hossam Ghonim, dyrektor generalny Muzeum Kafr El-Sheikh Antiquities i szef egipskiej misji archeologicznej, powiedział w rozmowie z "Live Science": "Wzdłuż północnej strony hali odkryliśmy pochylony kamienny zegar słoneczny, który wykorzystywał zmieniające się kąty cienia słonecznego do określania wschodu, południa i zachodu słońca. Prosta, ale jednak wymagająca pewnej zaawansowanej wiedzy metoda".

Budynek służył także do obserwowania ruchów ciał niebieskich, zwłaszcza słońca i księżyca. Było to ważne, ponieważ starożytni Egipcjanie posługiwali się kalendarzem opartym na roku słonecznym, który liczył 365 dni. To właśnie oni dokonali podziały roku na na 12 miesięcy po 30 dni, dodając 5 dodatkowych dni świątecznych.

W starożytnym Egipcie astronomia odgrywała ważną rolę, zarówno w życiu codziennym, jak i religijnym. Wiedza astronomiczna miała także wpływ na rolnictwo, ponieważ pozwoliła na stworzenie kalendarza wylewów Nilu oraz architekturę. Piramidy i świątynie były bowiem budowane zgodnie z zasadami astronomicznymi. Właśnie dlatego Wielka Piramida w Gizie ustawiona wzdłuż osi północ-południe, a niektóre badania sugerują, że położenie piramidy było związane z pozycjami gwiazd na niebie.

Zobacz również: Tajemnica ukryta w starożytnym egipskim malowidle podzieliła archeologów

Wiedza na wagę złota. Ważna rola astronomii w starożytnym Egipcie

Wierzenia jako podwalina religii. Wszystko ma ze sobą związek

Zobacz również: Bezcenny skarb wrócił do Egiptu po 30 latach. Wcześniej został skradziony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: starożytność | starożytny Egipt | odkrycia archeologiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy