"Rzeczpospolita": Skarb współpracownika Piłsudskiego wróci do Polski
Do Archiwum Akt Nowych trafią zbiory Michała Sokolnickiego. Zmarły w 1967 roku polski dyplomata był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego – informuje "Rzeczpospolita".
Osiem paczek z dokumentami od kilku miesięcy zdeponowanych jest w polskiej ambasadzie w stolicy Turcji Ankarze. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że są tam m.in. pamiątki rodzinne Michała Sokolnickiego, rękopisy, zdjęcia czy osobiste notatki.
Paczki z kolekcją trafiły do polskiej placówki w trakcie wizyty w Turcji szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha, który spotkał się z darczyńcą Hermanem Woberem i przekazał mu list od prezydenta Andrzeja Dudy z podziękowaniem "za zabezpieczenie i przekazanie spuścizny po ambasadorze, ważnej postaci dla historii Polski, ale i symbolu przyjaźni i współdziałania polsko-tureckiego". Polska od kilkudziesięciu lat starała się o zwrot archiwum Sokolnickiego.
Jakie będą dalsze losy kolekcji? Obecnie trwają wyjaśnienia statusu prawnego zbioru, który finalnie ma trafić najpewniej do Archiwum Akt Nowych. Na razie nie wiadomo, czy część prywatnej dokumentacji ambasadora zostanie zwrócona jego spadkobiercom
Michał Sokolnicki z Józefem Piłsudskim związany był od 1903 roku. Był jednym z czołowych przywódców Frakcji Rewolucyjnej PPS. Tworzył Legiony Polskie, był sekretarzem Piłsudskiego i na jego prośbę uczestniczył w konferencji pokojowej w 1919 roku w Paryżu. W kolejnych latach pracował w dyplomacji m.in. w Londynie, Helsinkach, Kopenhadze.
W latach 1936-1945 r. był ambasadorem Rzeczypospolitej w Ankarze. Po wycofaniu uznania dyplomatycznego Turcji dla rządu na uchodźstwie opuścił placówkę 1 września 1945 roku. Wówczas zabrał ze sobą niemal wszystkie dokumenty, ale także dzieła sztuki i srebrne zastawy z ambasady. Sokolnicki nie opuścił Turcji, wraz z żoną zamieszkał w Ankarze, wykładał na tamtejszym uniwersytecie. Zmarł w Turcji w 1967 roku.
Więcej w "Rzeczpospolitej"