Spotkanie z cyklu "Archiwalne środy"

Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na spotkanie z cyklu "Archiwalne środy". Tematem spotkania będzie działalność Jakuba Stendiga w okresie okupacji niemieckiej i jego powojenne zmagania o zachowanie pamięci o krakowskich Żydach i zbrodniach w obozie w Płaszowie. Prelekcję wygłosi Ryszard Kotarba z Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie.

Jakub Stendig (1891-1952) był polskim architektem narodowości żydowskiej, jednym z tych, którzy zostali zmuszeni przez Niemców do rozbudowy infrastruktury obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Niemcy ulokowali obóz w odległości niespełna czterech kilometrów w linii prostej od ścisłego centrum Krakowa.

Teren KL Plaszow jest dzisiaj wielkim cmentarzyskiem, na którym rozsiano prochy co najmniej pięciu tysięcy ofiar, głównie krakowskich Żydów, ale także ponad dwóch tysięcy Polaków, zarówno więźniów obozu, jak i przywożonych do Płaszowa przez gestapo osób skazanych na śmierć.

Reklama

Podczas środowego spotkania zaprezentowane zostaną m.in. fotografie okupacyjnego Krakowa i infrastruktury KL Plaszow, dziś już w znacznym stopniu nieistniejącej, a także dotąd niepublikowane zdjęcia obrazujące działalność i życie rodzinne Jakuba Stendiga.

Spotkanie odbędzie się 14 marca o godz. 18 w Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia" IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8. Wstęp wolny

IPN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy