"W ogrodach Isfahanu...". Wystawa CDZWiP w Paryżu

Prezydenci Francji: F. Mitterrand, J. Chirac, F. Hollande, E. Macron, to tylko kilku ważnych absolwentów jednego z najlepszych Instytutów Nauk Politycznych w świecie - Sciences Po w Paryżu. Tam właśnie w dniach 9 - 15 kwietnia prezentowana jest wystawa pt. "W ogrodach Isfahanu. Polacy w Iranie w czasie II wojny światowej". Ekspozycja przygotowana została przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Instytut Polski w Paryżu w ramach odbywających się właśnie w stolicy Francji "Dni Isfahanu".

Na wystawie zostały przedstawione losy Polaków deportowanych w czasie II wojny światowej do Związku Sowieckiego, którym po układzie Sikorski - Majski udało się opuścić ZSRS i dotrzeć do Iranu. Do "kraju szacha" doatrło ok. 80 tys. polskich żołnierzy i ok. 40 tys. cywili. Po odzyskaniu sił i powrocie do zdrowia żołnierze wyjechali na front włoski, gdzie zasłynęli bohaterską walką.

Dla części ludności cywilnej Iran był przystankiem w drodze do Afryki, Indii, Nowej Zelandii, czy Meksyku, gdzie na podstawie umów międzynarodowych znaleźli schronienie. Jednak dla wielu polskich uchodźców to właśnie Iran na kilka lat stał się domem. Polacy zamieszkali w Teheranie, Ahwazie, Meszhedzie i Isfahanie.

Nie bez przyczyny właśnie Isfahan nazywany był "miastem polskich dzieci". Początkowo skierowano tam 250 sireot i półsierot, ale z biegiem czasu liczba polskich mieszkańców tego irańskiego miasta wzrosła do 2600 osób. Oblicza się, że w latach 1942 - 1945 przez Isfahan przewinęło się ok. 2 000 dzieci, które mieszkały w 21 zakładach.

Reklama

Po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu, to w Isfahanie młodzi Polacy "odzyskali dzieciństwo". Na wystawie można więc m. in. zobaczyć unikatowe fotografie, przedstawiające życie codzienne polskich dzieci w Isfahanie, polskie szkolnictwo, harcerstwo, życie religijne i kulturalne. Można także zapoznać się z fragmentami artykułów o Isfahanie, pochodzących z czasopisma "Polak w Iranie", wydawanego w latach 40 XX w. przez polskich uchodźców. Ponadto w Sciences Po 11 kwietnia odbyła się również sesja naukowa pt. "Polish refugees in Iran (1942-1945)", na której referaty wygłosili pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego: prof. dr hab. Hubert Chudzio i mgr Anna Hejczyk.

W przyszłości wystawa pt. "W ogrodach Isfahanu. Polacy w Iranie w czasie II wojny światowej" będzie prezentowana w różnych instytucjach we Francji oraz w Polsce.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy