W Żorach odsłonięto pomnik żołnierzy wyklętych
W Żorach (Śląskie) odsłonięto we wtorek pomnik upamiętniający żołnierzy wyklętych. Monument stanął na cmentarzu przy ul. księdza Klimka. Z inicjatywą uczczenia bohaterów walk o wolną Polskę wyszli żorscy radni.
Kompozycja pomnika składa się z płaskorzeźby odlanej w brązie, przedstawiającej orła na tle krat, symbolizujących więzienie i prześladowanie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Płaskorzeźbę przymocowano do bloków betonowych obłożonych okładziną z piaskowca.
Na pomniku umieszczony został napis "Żołnierzom Wyklętym Mieszkańcy Żor". Na bocznej ścianie pomnika w pionowej kolumnie wymieniono nazwiska żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość Polski.
Podczas wtorkowych uroczystości porucznik Wiktor Kania, żołnierz wyklęty z Żor, awansowany został do stopnia kapitana. Kania miał siedem lat, kiedy wraz z rodzicami przeprowadził się do Żor. Uczył się w tutejszym gimnazjum im. Karola Miarki. W roku 1934 został powołany do służby wojskowej w Jarosławiu. Tam ukończył szkołę podoficerską.
We wrześniu 1939 roku Kania walczył w szeregach Obrony Narodowej miasta Żory. Jako jeńca wywieziono go do III Rzeszy na roboty. Po powrocie do kraju, 1 lipca 1943 roku, porucznik Kania przejął dowództwo nad oddziałem partyzanckim "Wędrowiec".
W kwietniu 1945 roku zaangażował się w organizację władz cywilnych w Żorach. Został radnym Miejskiej Rady Narodowej oraz naczelnikiem gminy Osiny. Zginął 5 maja 1946 roku podczas obławy przeprowadzonej przy udziale sił Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.