Wielki Brat patrzy

Inwigilacja życia prywatnego osób uznanych za wrogów państwa będzie tematem spotkania „Życie pod okiem Wielkiego Brata” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. W dyskusji wezmą dr Monika Komaniecka oraz Wojciech Marchewczyk. Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.

Monika Komaniecka jest autorką książki "Pod obserwacją i na podsłuchu" (IPN, Kraków 2014). Pokazuje w niej jak państwowy aparat represji przekraczał próg prywatności osób uznanych za wrogów politycznych. Robił to w ten sposób by osoby inwigilowane nie zorientowały się, że są obserwowane lub podsłuchiwane, lub że czytana jest ich prywatna korespondencja.

Autorka od lat specjalizuje się w badaniu rzeczowych środków pracy operacyjnej - drugiego, obok agentury, źródła, z którego Służba Bezpieczeństwa czerpała informacje o nieprawomyślności obywateli PRL. Jej książka daje systematyczny wykład na temat tych narzędzi używanych przez krakowską policję polityczną od instalacji władzy komunistycznej w 1945 r., do jej likwidacji w latach 1989 - 1990.

Reklama

Działania te były podejmowane wobec konkretnych ludzi. Jedną z takich osób był Wojciech Marchewczyk, działacz podziemnej "Solidarności" w Krakowie, m. in. wydawca pisma "Hutnik". Dowiemy się jak ubeckie zapisy inwigilacji (np. obserwacji zewnętrznej) korespondują z pamięcią osoby inwigilowanej? Czy podziemne struktury próbowały działań kontrwywiadowczych w stosunku do SB? W końcu, jak się żyło ze świadomością, że to jest "życie na podsłuchu"?

21 maja 2014 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, (sala 315, III piętro), godz. 18.00

Opr. AS

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama