"Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma" - wystawa plenerowa w Poznaniu
Na Placu Mickiewicza w Poznaniu przez cały wrzesień pokazywana będzie wystawa plenerowa, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, poświecona ludobójstwu na Kresach II Rzeczpospolitej.
Wystawa "Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma" przedstawia historię dwanaściorga dzieci ocalonych z ludobójstwa, ich bliskich i przyjaciół. Wstrząsające relacje świadków przywołują dramat dwóch okupacji, narastającą grozę wojenną, a w końcu ludobójcze działania ukraińskich nacjonalistów, którzy mordowali całe rodziny, wsie, kolonie... Chór z Ostrówek, szkoła powszechna w Zagajach, to tylko niektóre przykłady skupisk ludzkich unicestwionych niemal w całości, które przedstawiono na wielkoformatowych fotografiach.
Bohaterowie wystawy przywołują swych pomordowanych bliskich z imienia i nazwiska, jednak większość spośród około 130 tys. ofiar do dziś pozostaje bezimienna. Nieznane są też miejsca ich pogrzebania, ciała bowiem były palone, wrzucane do studni... a dowody mordów konsekwentnie zacierane. Rozpaczliwa potrzeba odnalezienia pozostałości dawnych domostw, śladów wymordowanych rodzin towarzyszy uratowanym przez całe życie - tymi emocjami bohaterowie dzielą się na wystawie. Pamięć o tych miejscach przywołano na ekspozycji w sposób symboliczny, poprzez umieszczenie wykazu miejsc kaźni w województwach wołyńskim, tarnopolskim, lwowskim, stanisławowskim.
Wystawa prezentuje drastyczne fotografie w wewnętrznej części ekspozycji, do której dostęp jest wyłącznie przez tzw. wizjery. Prezentacji towarzyszy elektroniczny katalog umieszczony pod adresem www.wolyn1943.pl.
Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia. Autorem scenariusza i tekstów jest Ewa Siemaszko a kuratorem Agnieszka Gorczyca.
"Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma"; Poznań, Plac Mickiewicza; czynna od 1 - 30 września 2014.
opr. AS