1850 rok - kalendarium historii Polski
Hipolit Cegielski tworzy Towarzystwo Przemysłowe w Poznaniu, w Krakowie powstaje Muzeum Starożytności, wielki pożar trafi znaczną część Krakowa, w Śremie powstaje Bractwo Polskie. Oto najważniejsze wydarzenia historyczne na ziemiach polskich w 1850 roku.
22 stycznia 1850 roku inauguruje działalność Towarzystwo Przemysłowe w Poznaniu, utworzone z przekształcenia Towarzystwa Czytelni i Dobrej Rady. Jednym z inicjatorów i późniejszym prezesem tej organizacji był Hipolit Cegielski.
5 lutego 1850 roku posłowie polscy z Księstwa Poznańskiego, wybrani w lipcu 1849 roku do sejmu pruskiego, odmawiają złożenia przysięgi na podpisaną 31 stycznia 1850 roku konstytucję i składają mandaty (konstytucja sankcjonowała włączenie Księstwa Poznańskiego do Prus).
11 lutego 1850 roku Towarzystwo Naukowe Krakowskie powołuje komitet organizacyjny Muzeum Starożytności (dziś Muzeum Archeologiczne), pierwszego publicznego muzeum na ziemiach polskich.
2 marca 1850 roku Zgromadzenie Narodowe w Berlinie uchwala ustawę kończącą ostatecznie regulację stosunków agrarnych w Prusach. Przewidywała ona uwłaszczenie wszystkich chłopów, w tym małorolnych.
11 marca 1850 roku sejm pruski uchwala nowe prawo o stowarzyszeniach. Zakazuje ono utrzymywania przez stowarzyszenia wzajemnych kontaktów, tworzenia wspólnych komitetów itp., co umożliwi wzmożenie prześladowań aktywnej narodowo części społeczeństwa polskiego i rozwiązanie Ligi Polskiej.
12 kwietnia 1850 roku decyzja cesarska o budowie fortyfikacji wokół Krakowa.
2 maja 1850 roku w Śremie założono Bractwo Polskie, w ramach którego powstała pierwsza polska spółka zarobkowa. Bractwo będzie działało do roku 1853.
W czerwcu 1850 roku w wyborach do sejmu pruskiego mandaty z Poznańskiego zdobywa 14 Niemców i 16 Polaków, wśród których znalazło się 6 ziemian,4 inteligentów, 3 księży oraz po jednym chłopie (M. Palacz), kupcu i właścicielu młyna. Ponadto w sejmie zasiądzie 2 Polaków ze Śląska i 3 z Prus Zachodnich.
5 czerwca 1850 roku rozporządzenie władz pruskich dotyczące wolności prasy, które w krótkim czasie doprowadzi do upadku większości polskich pism.
18 lipca 1850 roku wielki pożar niszczy znaczną część Krakowa, m.in. 160 domów, pałac biskupi, zabytkowe kościoły Franciszkanów i Dominikanów (wraz cenną biblioteką) oraz szereg prywatnych kolekcji, m.in. Friedleinów, Głębockiego, Sawiczewskiego.
14 października 1850 roku naczelnym prezesem prowincji poznańskiej zostaje umiarkowany germanizator Gustaw von Bonin; pozostanie na tym stanowisku do VI 1851 roku.
14 listopada 1850 roku w Krakowie utworzono Izbę Handlową i Przemysłową. W Galicji instytucje takie powstaną także we Lwowie i w Brodach.
21 listopada 1850 roku otwarcie sejmu pruskiego. W trakcie obrad trwających do 9 maja 1851 roku Polacy zgłoszą m.in. wnioski o powołanie czwartego gimnazjum katolickiego w Poznańskiem (dotychczas istniały 3 katolickie i 3 protestanckie) oraz uniwersytetu w Poznaniu. Wnioski te nie znajdą dostatecznego poparcia.
Źródło: "Wielka Historia Polski" Wydawnictwo Pinnex, Kraków 1999