1890 rok - kalendarium historii Polski
Na Wawelu uroczyście pochowano Adama Mickiewicza, we Lwowie powstaje Towarzystwo Przyjaciół Oświaty, powstaje pierwsza kasa Stefczyka, ukazuje się "Lalka" Bolesława Prusa. Oto najważniejsze wydarzenia 1890 roku.
1 maja 1890 roku w Warszawie i wielu innych miastach odbywają się po raz pierwszy manifestacje 1-majowe, w samej Warszawie w manifestacji bierze udział ok. 10 tys. robotników, którzy w tym dniu nie przystąpili do pracy.
3 czerwca 1890 roku umiera Oskar Kolberg, wybitny etnograf i ludoznawca.
4 lipca 1890 roku odbył się uroczysty pogrzeb Adama Mickiewicza w Krakowie. Po trwających od 1869 roku staraniach uzyskano zgodę cesarza na sprowadzenie szczątków wieszcza do Krakowa, gdzie złożono je w krypcie wawelskiej. Uroczystość przerodzi się w wielką manifestację narodową o ponadzaborowym zasięgu.
6 listopada 1890 roku w Lublinie umiera ks. Piotr Ściegienny, działacz niepodległościowy i społeczny, zesłaniec.
27 listopada 1890 roku w galicyjskim Sejmie Krajowym poseł ukraiński, Julian Romańczuk, przedstawia zasady polityki ukraińskiej w Galicji. Wystąpienie to stanie się podstawą ugody polsko-ukraińskiej. Na podstawie tego porozumienia uchwalono m.in. subwencje dla Towarzystwa Naukowego im. Tarasa Szewczenki; utworzono Katedrę Historii Ukrainy na Uniwersytecie Lwowskim oraz utworzono trzecie gimnazjum ukraińskie.
W listopadzie 1890 roku we Lwowie powstało Towarzystwo Przyjaciół Oświaty, które skupiło działaczy ludowych, zajmowało się organizowaniem czytelni, wygłaszaniem odczytów, rozpowszechnianiem popularnych wydawnictw; prezesem został Bolesław Wysłouch.
W listopadzie 1890 roku w Czernichowie k. Krakowa z inicjatywy Franciszka Stefczyka powstaje pierwsza wiejska spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa (kasy Stefczyka).
W 1890 roku we Lwowie powstaje Rusko-Ukraińska Partia Radykalna, założona przez Iwana Frankę i Mychajłę Pawłyka. Program partii, o zabarwieniu socjalistycznym, zakłada gruntowną reformę ustroju Galicji.
W 1890 roku w Warszawie ukazuje się książkowe wydanie "Lalki" Bolesława Prusa.
------
Źródło: "Wielka Historia Polski" Wydawnictwo Pinnex, Kraków 1999