1896 rok - kalendarium historii Polski
W Warszawie zaczyna pracę pierwsza elektrownia, założono pogotowie ratunkowe, ukazuje się bajka Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Oto najważniejsze wydarzenia historyczne 1896 roku.
W maju 1896 roku powstaje Litewska Socjaldemokratyczna Partia. W jednym z punktów programu partii znalazło się stwierdzenie o dążeniu do odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej składającej się z Litwy i Polski.
W maju 1896 roku w Krakowie powstaje Klub Konserwatywny, założony przez Władysława Leopolda Jaworskiego i Adama Krzyżanowskiego; członkowie Klubu będą współpracowali ze "stańczykami", starając się dostosować doktrynę konserwatystów krakowskich do nowych warunków politycznych i społecznych.
W maju 1896 roku w Galicji powstaje Towarzystwo Nauczycieli Szkół Ludowych - związek zawodowy mający na celu obronę interesów nauczycieli oraz samopomoc w dokształcaniu.
W grudniu 1896 roku w Ełku powstaje Mazurska Partia Ludowa, pierwsza organizacja mająca bronić interesów chłopów mazurskich. Do jej przywódców należą Karol Bahrke i Zenon Lewandowski.
W grudniu 1896 roku w Warszawie zostaje założone pogotowie ratunkowe.
W grudniu 1896 roku początki zakładów mechanicznych w Ursusie (w 1902 roku zostanie tam rozpoczęta produkcja silników spalinowych) i fabryki kosmetyków na Pradze (późniejsza Pollena-Uroda).
W grudniu 1896 roku w Warszawie uruchomiono pierwszą w Królestwie Polskim elektrownię.
W grudniu 1896 roku na rynku księgarskim pojawiają się powieści: Henryka Sienkiewicza "Quo vadis", Władysława Reymonta "Komediantka", Adolfa Dygasińskiego "As", a także bajka Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i sierotce Marysi".
------
Źródło: "Wielka Historia Polski" Wydawnictwo Pinnex, Kraków 1999