1900 rok - kalendarium historii Polski
Piłsudski trafił do Pawilonu X Cytadeli warszawskiej, w Warszawie powołano policję polityczną, w Bronowicach odbył się ślub poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, który był kanwą dramatu "Wesele". Oto najważniejsze wydarzenia historyczne 1900 roku.
21/22 lutego 1900 roku w Łodzi policja carska aresztowała Józefa Piłsudskiego, co stało się początkiem szeroko zakrojonej akcji likwidacji komórek PPS w Łodzi i Zagłębiu Dąbrowskim. Po krótkim pobycie w Pawilonie X Cytadeli warszawskiej Piłsudski, symulujący chorobę psychiczną, został przewieziony do szpitala w Petersburgu, skąd w 1901 roku zbiegł do Galicji.
27 marca 1900 roku umiera Florian Ziemiałkowski, polityk galicyjski, pierwszy prezydent Lwowa z wyboru.
1 kwietnia 1900 roku w Paryżu otwarto wielką retrospektywną wystawę malarstwa i rzeźby polskiej XIX wieku. Głównym jej organizatorem był Cyprian Godebski.
W maju 1900 roku z inicjatywy Ludwika Kulczyckiego powstaje PPS Proletariat (także zwana III Proletariatem). Partia nawiąże do tradycji I Proletariatu, będzie działała do 1907 roku.
7 czerwca 1900 roku w Krakowie rozpoczęto uroczyste obchody 500. rocznicy odnowienia Akademii Krakowskiej. W uroczystości wzięły udział delegacje ze Skandynawii, Anglii, Niemiec i Austrii. W trakcie obchodów został wręczony Henrykowi Sienkiewiczowi honorowy doktorat UJ.
19 - 21 sierpnia 1900 roku na II Zjeździe Socjaldemokracji Królestwa Polskiego w Otwocku k. Warszawy organizacja została przekształcona w Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL); czołowi działacze SDKPiL to m.in. Feliks Dzierżyński, Róża Luksemburg, Julian Marchlewski, Leon Tyszka i Adolf Warski.
20 listopada 1900 roku odbył się ślub poety Lucjana Rydla, syna profesora UJ, z Jadwigą Mikołajczykówną, córką gospodarza z podkrakowskich Bronowic. Wydarzenie stało się kanwą dramatu Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
12 grudnia 1900 roku odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej Henryka Sienkiewicza; pisarz otrzymał na własność dworek w Oblęgorku, zakupiony ze składek społeczeństwa.
W grudniu 1900 roku w Wielkopolsce powstał Związek Katolickich Towarzystw Robotniczych, zrzeszający ok. 40 różnych organizacji, opierających swoje programy na społecznej nauce Kościoła.
W grudniu 1900 roku w Warszawie powołano Wydział dla Ochrony Porządku i Bezpieczeństwa Publicznego przy Zarządzie Oberpolicmajstra, czyli policję polityczną.
W grudniu 1900 roku w Krakowie uruchomiono pierwszy tramwaj.
W grudniu 1900 roku ukazała się powieść Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy".
W grudniu 1900 roku Zygmunt Gloger wydał pierwszy tom swej "Encyklopedii staropolskiej", będącej podstawowym przewodnikiem po kulturze i historii Polski do XIX w.
------
Źródło: "Wielka Historia Polski" Wydawnictwo Pinnex, Kraków 1999