1902 rok - kalendarium historii Polski
Ukazuje się pierwszy odcinek "Chłopów" Władysława Reymonta, sąd w Grazu wydaje dekret w sprawie sporu o Morskie Oko, w Przeworsku powstaje największa w monarchii austriacko-węgierskiej cukrownia. Oto najważniejsze wydarzenia 1902 roku na ziemiach polskich.
18 stycznia 1902 roku na łamach warszawskiego "Tygodnika Ilustrowanego" ukazuje się pierwszy odcinek "Chłopów" Władysława Reymonta, 7 czerwca ukaże się pierwszy odcinek "Popiołów" Stefana Żeromskiego.
1 lipca 1902 roku decyzją władz pruskich zwiększono fundusz Komisji Kolonizacyjnej do 350 mln marek i wyznaczono dodatkowy fundusz na skup dóbr jako domen lub lasów rządowych.
6 lipca 1902 roku z inicjatywy działaczy endenckich w Poznaniu utworzono Polski Związek Zawodowy, organizację grupującą robotników wielkopolskich.
23 sierpnia 1902 roku umiera Henryk Siemiradzki, malarz, czołowy przedstawiciel polskiego akademizmu.
13 września 1902 roku sąd w Grazu wydaje dekret w sprawie sporu o Morskie Oko. Odrzuca roszczenia węgierskie i jezioro wraz z Doliną Rybiego Potoku zostają przyznane Galicji.
17 listopada 1902 roku w Katowicach powstaje Polskie Towarzystwo Wyborcze na Śląsku. W wyniku prowadzonej przez Towarzystwo akcji wyborczej posłem do sejmu niemieckiego ze Śląska zostaje po raz pierwszy Polak, Wojciech Korfanty.
W listopadzie 1902 roku odbyły się uroczyste obchody - w Krakowie i Lwowie - 25-lecia pracy pisarskiej Marii Konopnickiej.
W listopadzie 1902 roku powstała Litewska Partia Demokratyczna, która w swoim programie wysuwała hasło utworzenia niezależnej i niepodległej Litwy.
W 1902 roku w Przeworsku powstała największa w monarchii austriacko-węgierskiej cukrownia.
W listopadzie 1902 roku Józef Mehoffer rozpoczął prace nad witrażami dla katedry wawelskiej.
W 1902 roku powstała symfonia Mieczysława Karłowicza "Odrodzenie", zapoczątkowując nowy okres w dziejach polskiej symfoniki.
W listopadzie 1902 roku we Lwowie wychodzi pierwszy numer "Pamiętnika Literackiego", pisma historyczno-literackiego wydawanego do roku 1939.
W latach 1902-1903 w wielu miastach Królestwa Polskiego m.in. w Białymstoku, Łodzi, Częstochowie i Warszawie, wybuchają strajki w związku z pogarszającymi się warunkami pracy i życia robotników.
------
Źródło: "Wielka Historia Polski" Wydawnictwo Pinnex, Kraków 1999