1903 rok - kalendarium historii Polski
Maria Skłodowska-Curie otrzymuje Nobla, Ignacy Mościcki opracowuje metodę produkcji kwasu azotowego z powietrza, w Warszawie powstaje pierwsze stałe kino. Oto najważniejsze wydarzenia 1903 roku na ziemiach polskich.
27 lutego 1903 roku obradująca w Rzeszowie Rada Naczelna Stronnictwa Ludowego, podejmuje decyzję o zmianie nazwy partii na Polskie Stronnictwo Ludowe. Opracowano drugi program Stronnictwa, w którym domagano się m.in.: równego prawa głosowania, upowszechnienia oświaty, ochrony pracy, ograniczenia służby wojskowej i wyodrębnienie Galicji jako trzeciego członu monarchii habsburskiej.
W październiku 1903 roku w Krakowie opublikowano drugi program Stronnictwa Demokratyczno-Narodowego, działającego w zaborze rosyjskim. Stronnictwo nie rezygnuje z walki o niepodległość Polski, jednak ze względu na niesprzyjającą sytuację polityczną zaleca skupić się na stworzeniu w trzech zaborach sprzyjających warunków społeczno-ekonomicznych, dla rozwoju sił narodowych.
24 listopada 1903 roku biskup tarnowski Leon Wałęga w liście pasterskim potępia działalność PSL i zakazuje czytania "Przyjaciela Ludu" i innych pism ludowych.
10 grudnia 1903 roku Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza Polka i pierwsza kobieta otrzymuje Nagrodę Nobla (z mężem Piotrem).
W 1903 roku Ignacy Mościcki opracowuje metodę produkcji na skalę przemysłową kwasu azotowego z powietrza.
W 1903 roku Maria Weryho zakłada w Warszawie Towarzystwo Wychowania Przedszkolnego.
W grudniu 1903 roku w Warszawie powstaje pierwsze stałe kino.
W grudniu 1903 roku Kazimierz Przerwa-Tetmajer rozpoczyna druk cyklu opowiadań "Na skalnym Podhalu".
------
Źródło: "Wielka Historia Polski" Wydawnictwo Pinnex, Kraków 1999