Polskie Stronnictwo Ludowe "Wyzwolenie" (PSL "Wyzwolenie")
Partia chłopska działająca w zaborze rosyjskim, powstała w Warszawie w grudniu 1915 roku z połączenia Związku Chłopskiego, SL - "Zaranie" i Związku Ludu Polskiego (wyłonionego z Narodowego Związku Chłopskiego). Do 1918 roku działała pod nazwą Polskie Stronnictwo Ludowe.
W pierwszym programie partii (1916 rok) silnie zaakcentowano kwestie niepodległościowe, a także dobrowolną parcelację wielkiej własności ziemskiej, powszechną i bezpłatną oświatę.
Partia popierała program niepodległościowy Piłsudskiego i w czasie I wojny światowej współtworzyła Polską Organizację Wojskową, a jej przedstawiciele znaleźli się w rządach Ignacego Daszyńskiego i Jędrzeja Moraczewskiego.
Pod koniec wojny program partii w kwestiach społecznych uległ znacznej radykalizacji, znalazł się w nim m.in. postulat przymusowego wywłaszczenia - za odszkodowaniem - wielkiej własności ziemskiej.
W okresie międzywojennym PSL "Wyzwolenie" należało do lewicy parlamentarnej.
Główni przywódcy w pierwszym okresie działalności partii to Tomasz Nocznicki i Stanisław Osicki. Organami prasowymi była legalna "Polska Ludowa" i nielegalny "Polak", zaś od 1916 roku "Wyzwolenie".
------
Źródło: "Wielka Historia Polski" Wydawnictwo Pinnex, Kraków 1999