W Strachocinie odsłonięto pomnik z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

W Strachocinie k. Sanoka (Podkarpackie) odsłonięto w sobotę pomnik z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Monument zawiera urny z ziemią z pól bitewnych m.in. z czasów I wojny światowej.

W uroczystościach odsłonięcia pomnika udział wzięli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Marek Kuchciński przypomniał w swoim wystąpieniu, że Sejm ogłosił rok 2018 Rokiem Jubileuszu Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. "Dzisiaj w tym miejscu odsłoniliśmy pomnik poświęcony niepodległości Rzeczypospolitej. Pomnik ten jest umocniony i uświęcony prochami z wielu miejsc pamięci naszych rodaków, miejsc pamięci Polski i Polaków" - dodał. Marszałek podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika.

Reklama

Wicepremier Szydło podkreśliła, że miejsce, w którym stanął pomnik jest symboliczne dla naszego państwa. "Pomnik, który przed chwilą odsłoniliśmy w bardzo jasny i prosty sposób pokazuje czym jest Polska i dzięki czemu jest Polska. Połączenie białego orła, wizerunku naszej ojczyzny i krzyża to jest właśnie skrócona historia nas wszystkich, którzy jesteśmy (...) nie tylko gospodarzami odpowiedzialnymi za przyszłość ojczyzny, za jej rozwój, ale jesteśmy braćmi. A jesteśmy dzięki temu, że kiedyś, ci których upamiętniamy również w tym pomniku, oddali za naszą ojczyznę życie" - powiedziała.

Szydło zaznaczyła, że w roku rocznicy odzyskania niepodległości "jesteśmy zobowiązani", aby pamiętać o tych, którym tę niepodległość zawdzięczamy.

"Ta niepodległość jest dzisiaj naszym przywilejem, ale pamiętajmy też, że mamy obowiązek tej niepodległości strzec ponad wszystko" - mówiła wicepremier.

W Strachocinie w 1591 r. urodził się św. Andrzej Bobola, który od 2002 r. jest patronem Polski. Pod koniec ubiegłego stulecia miejscowy kościół stał się ośrodkiem jego kultu i celem licznych pielgrzymek. Kościół od 2007 r. jest sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Żyjący na przełomie XVI i XVII wieku Bobola był m.in. kaznodzieją i misjonarzem. Był autorem złożonych przez Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656 r. ślubów lwowskich. Został zamordowany przez Kozaków w 1657 r. w Janowie Poleskim; kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI.

W Strachocinie po południu odbyć ma się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy