Panowanie Bolesława Wstydliwego w Małopolsce (1243 - 1279)
W czasie rozbicia dzielnicowego Małopolska była przez wiele lat dzielnicą senioralną. To o władzę w niej zabiegali inni władcy. Wykaz wydarzeń w latach panowania Bolesława Wstydliwego - od 1243 do 1279 roku.
1243
Panowanie Bolesława Wstydliwego 1243-1279
Konrad Mazowiecki na wiecu w Skalbmierzu uwięził przedstawicieli możnych rodów, niechętnych jego panowaniu w Małopolsce. Wywołało to otwarty bunt, zakończony wygnaniem Konrada przez Klemensa z Ruszczy i zaproszeniem na tron krakowski Bolesława Wstydliwego.
Bolesław Wstydliwy i Klemens z Ruszczy w bitwie pod Suchodołem pokonują Konrada Mazowieckiego wspieranego przez jego synów, Mieszka Otyłego i Przemysła I.
Synowie Odonica, Przemysł I Bolesław Pobożny, opanowują w latach 1241 - 1243 część Wielkopolski z grodami w Przemęcie, Krzywinie, Kościanie, Starogrodzie i Zbąszyniu.
14 X. Umiera Jadwiga, księżna śląska, żona Henryka I Brodatego. Została pochowana w klasztorze cysterskim w Trzebnicy. W 1997 r. została kanonizowana.
Szczecin otrzymuje przywilej lokacyjny z prawem magdeburskim.
Gniezno otrzymuje prawo miejskie.
1244
Układ między Bolesławem Rogatką a Przemysłem I i Bolesławem Pobożnym, sankcjonujący zdobycze synów Odonica w południowej Wielkopolsce, pozostawia księciu Śląska jej północną część z Santokiem i Międzyrzeczem. Układ został przypieczętowany małżeństwem Przemysła I z siostrą Bolesława Rogatki, Elżbietą.
Rycerstwo wielkopolskie zajmuje Kalisz, pozostający dotychczas w rękach księżnej Wioli i jej młodszego syna Władysława.
Zagrożenie przez księcia zachodniopomorskiego Barnima Santoka, wobec bezczynności Bolesława Rogatki, powoduje oddanie się tego grodu w ręce Przemysła I.
Przejściowe zajęcie Kielc przez Konrada Mazowieckiego.
1245
Wyprawa franciszkanów, Jana de Piano Carpinego i Benedykta Polaka, do chana mongolskiego Gujuka (1245 - 47). Wyprawa, zorganizowana z polecenia papieża Innocentego IV, uzyskała finansowe wsparcie Bolesława Wstydliwego i Konrada Mazowieckiego oraz pomoc Wasylka włodzimierskiego. Podróżnicy mieli przekazać chanowi propozycje pokojowe i zorientować się w sile bojowej Tatarów. Rezultatem wyprawy było spisanie obszernego sprawozdania przez Jana di Piano Carpinego i zwięźlejszego przez Benedykta Polaka.
Szczecin uzyskuje prawo zakładania cechów.
1246
Po zwycięstwie pod Zaryszowem Konrad Mazowiecki zajmuje grody w Piekarach i Lelowie (ten ostatni odda Mieszkowi Otyłemu).
22 X. Umiera Mieszko II Otyły, syn Kazimierza opolskiego, książę opolski. Został pochowany w klasztorze dominikańskim w Raciborzu.
Krzyżacy nadają prawo miejskie lubeckie Elblągowi.
1247
Podział Wielkopolski między Przemysła I i Bolesława Pobożnego. Przemysł objął dzielnicę poznańsko-gnieźnieńską, a Bolesław - kaliską.
Bolesław Pobożny zajmuje kasztelanię lądzką.
Odparcie przez siły wielkopolsko-śląskie ataku księcia zachodniopomorskiego Barnima na Santok. Bolesław Rogatka oddaje ten gród Przemysłowi I.
31 VIII. Śmierć Konrada Mazowieckiego.
Kazimierz Konradowic wykorzystując udział braci w pogrzebie ojca zajmuje ziemię łęczycko-sieradzką, przeznaczoną dla najmłodszego Konradowica, Siemowita.
1248
Podział Śląska na dzielnice. Opozycja zmusza Bolesława Rogatkę do dopuszczenia do władzy jego młodszego brata Henryka III Białego, a następnie do podziału Śląska. Podział dokonał się na zasadzie braci niedzielnych, tj. Bolesław i Henryk dobrali w swych dzielnicach do pary współrządców w osobach młodszych braci. W obrębie każdej z dwóch par miało obowiązywać normalne dziedziczenie, a przejście dzielnicy w ręce drugiej pary byłoby możliwe tylko w razie bezpotomnej śmierci obydwu braci. Bolesław Rogatka, decydując się ostatecznie na dzielnicę legnicką, miał nią rządzić wespół z Konradem, a Henryk III wraz z bratem Władysławem otrzymał dzielnicę wrocławską.
Wykrycie i uwięzienie przez Przemysła I spisku - z rodem Nałęczów na czele - na rzecz śląskiego panowania w Wielkopolsce.
Kazimierz Konradowic odzyskuje kasztelanię lądzką.
Umiera książę mazowiecki Bolesław Konradowic. Mazowsze przechodzi w ręce jego brata Siemowita.
1249
Konflikty między synami Henryka Pobożnego doprowadzają do podziału Śląska i znacznych strat terytorialnych. Konrad, niedzielny brat (zob. r. 1248) Bolesława Rogatki, zrezygnował z kariery duchownej i przy wsparciu Henryka III zgłosił aspiracje do rządów w dzielnicy. Związał się także z Przemysłem I, poprzez małżeństwo z siostrą wielkopolskich książąt. Bolesław Rogatka, przy pomocy najemnych sił niemieckich, atakował dzielnicę Henryka III, a Konrad wspierany przez szwagra uderzył na Bytom Odrzański, gdzie zdołał wziąć do niewoli Rogatkę. Za swe uwolnienie musiał Bolesław się zgodzić na wydzielenie Konradowi dzielnicy głogowskiej.
Henryk III Biały zawiera układ z margrabią miśnieńskim Henrykiem Dostojnym. Za pomoc przeciwko bratu Bolesławowi Rogatce obiecuje książę wrocławski oddanie margrabiemu ziemi krośnieńskiej lub terenów między Kwisą a Bobrem. Ostatecznie do cesji tych ziem nie doszło i margrabia otrzymał tylko Szydłów.
Utrata ziemi lubuskiej. Bolesław Rogatka, za pomoc przeciwko swoim braciom, oddaje arcybiskupowi magdeburskiemu Wilbrandowi niższy gród lubuski, połowę średniego oraz połowę miasta i ziemi lubuskiej. Pozostała część ziemi lubuskiej stała się lennem arcybiskupa.
Nowy podział Wielkopolski. Przemysł obejmuje zachodnią Wielkopolskę wraz z ziemią kaliską, a Bolesław tereny między Wartą a Notecią z Gnieznem (zob. r. 1247).
Przemysł I zajmuje ziemię rudzką (wieluńską).
1250
Zajęcie ziemi lubuskiej przez Brandenburczyków.
Przemysł I więzi swego brata Bolesława Pobożnego.
Henryk III Biały lokuje Brzeg nad Odrą na prawie średzkim.
Lokacja Brześcia Kujawskiego.
1251
Bolesław Wstydliwy sprowadza z Węgier do Bochni górników, którzy rozpoczynają eksploatację soli kamiennej.
Brandenburczycy podstępem zajmują Zbąszyn, który jednak rychło odzyskuje Przemysł I.
Małżeństwo księcia opolskiego Władysława z Eufemią, siostrą książąt wielkopolskich Przemysła I i Bolesława Pobożnego.
1252
Małżeństwo Henryka III Białego z Judytą, wdową po Mieszku Otyłym.
1253
Nowy podział Wielkopolski. Pod naciskiem arcybiskupa Pełki Przemysł I uwalnia swego brata Bolesława Pobożnego z więzienia i wydziela mu wschodnią część Wielkopolski z Gnieznem i Kaliszem, sam zaś pozostaje przy dzielnicy poznańskiej.
Kanonizacja św. Stanisława. Spisano jego dwa żywoty: Żywot mniejszy, dzieło jakiegoś dominikanina, powstały ok. 1240 oraz Żywot większy, napisany przez Wincentego z Kielc (Kielczy) po 1260 r., który zapowiada dobrą nadzieję co do przywrócenia Królestwa Polski.
Koronacja Daniela Romanowicza na króla Halicza w należącym do diecezji płockiej Drohiczynie.
W wyniku 15-letnich zmagań książę Pomorza Gd., Świętopełk II, zostaje zmuszony do przyznania Zakonowi Krzyżackiemu prawa swobodnej żeglugi na Wiśle.
Lokacja nowego miasta Poznania na prawie magdeburskim, na terenie osady św. Gotarda.
Bolesław Wstydliwy lokuje Bochnię na prawie magdeburskim.
Konrad I głogowski lokuje Głogów na prawie magdeburskim.
1254
8 V. Uroczyste ogłoszenie kanonizacji św. Stanisława w Krakowie, połączone ze zjazdem książąt.
Podczas pobytu we Wrocławiu książę czeski Przemysław Ottokar II pozyskuje do swej walki o spadek po Babenbergach książąt śląskich, szczególnie Henryka III Białego.
Henryk III Biały i pozostali książęta śląscy podejmują akcję dyplomatyczną w sprawie rewindykacji ziem wielkopolskich. Mimo pozytywnego ustosunkowania się do sprawy papieża Aleksandra IV, plan nie doczekał się realizacji.
Kazimierz Konradowic więzi swego brata Siemowita.
Władysław I, książę opolski, lokuje Bytom.
1255
Lokacja Kołobrzegu na prawie lubeckim.
1256
Władca Czech Przemysław Ottokar II pozyskuje do walki o spadek po Babenbergach księcia opolskiego Władysława.
Bartłomiej z Pragi ogłosił i poprowadził krucjatę z Czech, Moraw, Austrii i Polski przeciw Litwie i Jaćwięgom.
Bolesław Rogatka więzi biskupa wrocławskiego Tomasza I.
Małżeństwo księcia Bolesława Pobożnego z Jolentą Heleną, córką króla węgierskiego Beli IV.
1257
4 VI. Umiera Przemysł I. Bolesław Pobożny zostaje księciem całej Wielkopolski (1257 - 1279).
14 X. Narodziny Przemysła II, syna Przemysła I.
Małżeństwo Kazimierza Konradowica z Eufrozyną, córką księcia opolskiego Władysława.
Lokacja Krakowa na prawie magdeburskim.
Margrabiowie brandenburscy lokują na prawie magdeburskim Landsberg (Gorzów Wielkopolski).
Pojawienie się waldensów na Śląsku.
Bartłomiej z Pragi zostaje mianowany biskupem misyjnym w Łukowie (zob. r. 1256). Krzyżacy nie dopuścili do rozwoju tej misji.
1258
Bolesław Pobożny zdobywa kasztelanię lądzką.
Utworzenie rady miejskiej Krakowa.
Śmierć Grzymisławy, żony Leszka Białego.
1259
Kazimierz Konradowic odzyskuje Ląd i z pomocą księcia pomorskiego, Świętopełka, uderza na ziemię kaliską.
Bolesław Pobożny napada na ziemię łęczycką i zmusza Kazimierza Konradowica do ustąpienia z nieprawnie dzierżonych ziem i grodów.
Najazd mongolski na Małopolskę, podczas którego spalony zostaje Sandomierz i Lublin.
Kazimierz Konradowic, wykorzystując najazd tatarski, napada na Małopolskę i buduje gród w Lelowie.
1260
Pod Kressenbrunn w bitwie władcy Czech Przemysława Ottokara II z królem Węgier Belą IV walczyły przeciw sobie siły księcia wrocławskiego Henryka III i Władysława opolskiego z rycerstwem Bolesława Wstydliwego i Leszka Czarnego. Konflikt dotyczył rywalizacji Czech i Węgier o spadek po Babenbergach.
Bolesław Pobożny zmusza załogę Lelowa do poddania się.
Antykrzyżackie powstanie Prusów (1260 - 1273).
Małżeństwo córki Przemysła I, Konstancji, z Konradem, synem margrabiego brandenburskiego Jana.
1261
Bunt możnych przeciw Kazimierzowi Konradowicowi, a na rzecz jego synów. Książę zmuszony jest do wydzielenia dzielnicy łęczycko-sieradzkiej Leszkowi Czarnemu.
Wykorzystując konflikt Kazimierza Konradowica z synami, Bolesław Pobożny zajmuje Ląd.
Lokacja Włocławka na prawie chełmińskim.
1262
Najazd litewski na Mazowsze.
23 VI. Umiera Siemowit I, książę mazowiecki. Mazowsze rozpada się na część płocką, którą obejmuje Bolesław II, i czerską, gdzie władzę sprawuje Konrad II.
Henryk III nadaje Wrocławiowi pełny samorząd z prawem magdeburskim.
1263
Lokacja Nowego Miasta Wrocławia.
1264
Książę wielkopolski Bolesław Pobożny wydaje w Kaliszu przywilej generalny dla Żydów. Żydzi zostali wzięci pod opiekę władcy i jego urzędników, gwarantowano im własny samorząd i sądownictwo, zezwalano na lichwę i handel, a prześladowanie ich, szykanowanie czy okazywanie im odrazy zostało zagrożone karami.
Krzyżacy lokują na prawie chełmińskim Nowe Miasto w Toruniu.
1265
Leszek Czarny żeni się z Gryfiną, córką Rościsława, bana Maczwy nad Sawą.
Niemieccy rozbójnicy zajęli Santok i oddali go margrabiemu brandenburskiemu Konradowi. Kontratak Bolesława Pobożnego dał w efekcie układ, na mocy którego margrabia obiecał spalić Santok, a Bolesław miał to samo uczynić z Drzeniem.
1266
10/11 I. Śmierć księcia Gdańska Świętopełka.
Lokacja Koszalina na prawie lubeckim.
3 XII. Śmierć Henryka III Białego, księcia wrocławskiego. Pochowany został w kaplicy Św. Jadwigi w klasztorze Klarysek we Wrocławiu.
1267
26 III. Beatyfikacja św. Jadwigi, księżnej śląskiej, żony Henryka I Brodatego. W związku z tym aktem jeszcze przed 1267 r. cysterski mnich Engelbert spisał Żywot św. Jadwigi, składający się z żywota mniejszego i większego, traktatu genealogicznego i tablicy genealogicznej. Kopia z 1343 r., tzw. Kodeks ostrowski, została dodatkowo ozdobiona miniaturami z życia Jadwigi i jej rodziny, wykonanymi dla kolegiaty w Brzegu przez Mikołaja Pruzię z Lubienia.
Powstaje szkoła z programem quadrivium we Wrocławiu.
Śmierć księcia kujawskiego Kazimierza Konradowica. Dalszy podział Mazowsza: Siemomysł otrzymał północną część Kujaw z Inowrocławiem.
Margrabia brandenburski buduje na pograniczu lubusko-wielkopolskim gród Sulęcin, następnie napada na Międzyrzecz i pali go. W odwecie Bolesław Pobożny najeżdża na ziemię lubuską i pali Sulęcin.
1269
Książę gdański Mściwój II składa hołd Brandenburgii.
1270
27 IV. Umiera Władysław, syn Henryka Pobożnego, arcybiskup salzburski i książę wrocławski. Został pochowany w katedrze w Salzburgu.
XII. Margrabia brandenburski Otton V zajmuje Drzeń.
1271
Bolesław Pobożny plądruje ziemię santocką i burzy Myślibórz.
Książę Mściwój II wypędza swego brata Warcisława z Gdańska. Samo miasto opanował jednak margrabia brandenburski Konrad, wkrótce wypędzony z pomocą Bolesława Pobożnego.
Najazd Bolesława Wstydliwego, Bolesława Pobożnego i Konrada czerskiego na Śląsk, na tle udziału polskich książąt w walkach o spadek po Babenbergach.
1272
Wyprawa Przemysła II na Nową Marchię zdobywa i pali Strzelce Krajeńskie oraz odzyskuje Drzeń.
1273
Bunt możnych krakowskich przeciwko Bolesławowi Wstydliwemu. Spiskowcy, być może zainspirowani przez władcę Czech Przemysława Ottokara II, wysunęli na tron Władysława opolskiego. Bolesław pokonał Władysława pod Bogucinem koło Olkusza.
Odwetowa wyprawa Bolesława Wstydliwego, wspieranego przez Bolesława Pobożnego, Leszka Czarnego i Konrada czerskiego, na księstwo opolskie. Mimo sukcesu Bolesław Wstydliwy zawarł z Władysławem pokój i odstąpił mu terytorium między Skawą a Skawinką.
Książę gdański Mściwój II (Mszczuj), z pomocą Bolesława Pobożnego, wypędza Brandenburczyków z Gdańska (zob. r. 1271). Następnie jednak zawiera z Brandenburgią pokój uznając jej zwierzchnictwo nad ziemią słupską i sławeńską.
Małżeństwo księcia wielkopolskiego Przemysła II z Ludgardą, córką księcia wyszomierskiego Henryka I Pielgrzyma.
Brandenburczycy napadają na Wielkopolskę i palą Poznań.
6 VIII. Umiera Konrad, książę głogowski, syn Henryka II Pobożnego. Został pochowany w kolegiacie głogowskiej.
Księstwo głogowskie dzieli się na część głogowską - Henryka, żagańską - Konrada Garbatego i ścinawską - Przemka.
1274
Początek sporu Henryka IV Probusa z biskupem wrocławskim Tomaszem II. Powodem konfliktu była próba zajęcia przez Henryka wsi biskupich lokowanych w książęcej przesiece stanowiącej naturalną obronę księstwa. W latach 80. książę będzie się domagał sprawowania władzy nad ludnością dóbr biskupich oraz prawa do sądzenia duchownych.
Krzyżacy rozpoczynają budowę zamku w Malborku (Marienburg) nad Nogatem.
Wrocław uzyskuje prawo składu.
1275
Władysław Łokietek i jego brat Kazimierz obejmują władzę na Kujawach brzeskich, a Siemowit osiada w Dobrzyniu.
1276
Książę pomorski zawiera pokój z Brandenburgią.
Lokacja Malborka na prawie chełmińskim.
1277
Bolesław Rogatka napada w Jelczu pod Wrocławiem i więzi we Wleniu Henryka IV Probusa. Odsiecz Henryka głogowskiego i Przemysła II, mimo początkowego sukcesu pod Stolcem, kończy się klęską.
Bolesław Rogatka uwalnia Henryka Probusa za odstąpienie mu znacznej części jego księstwa ze Środą i Strzegomiem.
1278
Wyprawa Bolesława Pobożnego na Myślibórz zajmuje Santok.
W bitwie między władcą Niemiec Rudolfem z Habsburga a Przemysławem Ottokarem II pod Suchymi Krutami (Dürnkrut) biorą udział siły polskie Henryka Probusa i Bolesława Wstydliwego, pod wodzą Henryka głogowskiego i Władysława opolskiego.
Arcybiskupem gnieźnieńskim zostaje Marcin Polak, dominikanin, autor kazań oraz Chronicon pontificum et imperatorum (Kronika papieży i cesarzy).
26 XII. Umiera Bolesław Rogatka, książę śląski i legnicki. Pochowany został w klasztorze dominikańskim w Legnicy.
Księstwo legnickie ulega podziałowi na część legnicką, którą obejmuje Henryk Brzuchaty i jaworską, pod władzą Bolka.
1279
13 IV. Umiera Bolesław Pobożny.
Źródło: "Wielka Historia Polski" Wydawnictwo Pinnex, Kraków 2000