Reklama

​Rozkaz dzienny gen. K. Kniaziewicza z 5 stycznia 1800 r.

Gen. Karol Otto Kniaziewicz był jednym z dowódców Legionów Polskich we Włoszech, twórcą i dowódcą Legii Naddunajskiej, której dowodził od 28 listopada 1799 roku. Bił się pod Offenbach i Hohenlinden przyczyniając się do zwycięstwa Francuzów. Oto treść rozkazu.

Gen. Karol Otto Kniaziewicz  był jednym z dowódców Legionów Polskich we Włoszech, twórcą i dowódcą Legii Naddunajskiej, której dowodził od 28 listopada 1799 roku. Bił się pod Offenbach i Hohenlinden przyczyniając się do zwycięstwa Francuzów. Oto treść rozkazu.

Obywatele Żołnierze!

Przemoc, co Was wydarła z łon rodziców Waszych, żon i kochanek, prowadziła Was na rzeź obopólną przeciw przyjaciołom Waszym, jakimi są Francuzi, którzy walczą za wolność kraju swego przeciw nieprzyjaciołom swoim, a Waszym tyranom.

Kiedy los szczęśliwy oddał Was im w opiekę, mimo ukontentowania, które każdy z nas czuje w nadziei walczenia przeciw uciemiężycielom naszej Ojczyzny, macie i to jeszcze w zysku, że nie urodzenie jak u cesarza i Moskali, ale zasługi, zdatność i łagodność Wami dowodzić będą. Dla każdego z Was jest miejsce otwarte do awansowania na najwyższy stopień wojskowy, ale trzeba, by zdolność w czytaniu i pisaniu odpowiadała zasługom.

Reklama

Przeto starajcie się, Obywatele Żołnierze, któremu jeszcze wiek dozwala, uczyć się czytać i pisać, a rangi oficera, przy dobrym i moralnym sprawowaniu się, każdy może być pewnym.

Bądźcie jeszcze moment cierpliwi, Obywatele Żołnierze. Znam ja Wasz niedostatek i oddalenie moje od Was na czas krótki nie jest tylko w celu ukończenia tego niedostatku.Źródło: "Wielka Historia Polski" Wydawnictwo Pinnex, Kraków 2000

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy