Leon to imię papieży o wielkich ambicjach. To do nich nawiązał Leon XIV?
Kardynał Robert Francis Prevost wstępując na tron piotrowy, przyjął imię Leon XIV. Tradycja watykańska mówi, że imię nowego papieża stanowi swoistą deklarację programową. Odnosi się do dzieł poprzedników noszących to imię i wskazuje kierunki, w których w sposób szczególny, zwracać się będą oczy głowy Kościoła katolickiego. Amerykanin jest czternastym z rzędu papieżem noszącym to imię. Kim byli poprzedni papieże noszący to imię?
Pierwszemu papieżowi, który nosi imię Leon — historia nadała przydomek Wielki ze względu na jego osiągnięcia. Leon I zaliczany jest do grona doktorów i ojców Kościoła — wczesnośredniowiecznych teologów, których nauki legły u podstaw dzisiejszego katolicyzmu i prawosławia. Leon I Wielki pochodził prawdopodobnie z Toskanii, choć są także źródła mówiące, że pochodził z obszarów dzisiejszej Turcji. Został głową Kościoła 29 września 440 roku i pełnił tę funkcję do swojej śmierci 10 listopada 461 roku.
Leon I Wielki przeszedł do historii jako dobry pasterz i obrońca wiary przed herezją. To pisma i poglądy tego papieża stały legły u podstaw chrystologii i liturgii.
Papież z V wieku był też wybitnym politykiem i strategiem, to za jego pontyfikatu zarówno cesarz na Wschodzie, jak i na Zachodzie uznali nadrzędną rolę biskupa Rzymu jako głowy chrześcijaństwa. A Leon I Wielki zadbał, by rola ta została przyjęta powszechnie także przez wiernych.
Leon I jest pierwszym w historii następcą świętego Piotra, którego szczątki spoczęły w bazylice watykańskiej. Po śmierci papież, który zasłużył na przydomek Wielki, został uznany za świętego zarówno przez kościół prawosławny, jak i katolicki.
Zobacz również: Wierni wybierają papieża. Rzym spływa krwią
Bezpośrednim poprzednikiem Roberta Prevosta, który nosił imię Leon, był Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci — Włoch, pochodzący ze zubożałej rodziny szlacheckiej, który na tron piotrowy wstąpił 20 lutego 1878 roku. Jego pontyfikat zakończył się wraz ze śmiercią - 20 lipca 1903 roku.
Leon XIII uważany jest za pierwszego nowoczesnego papieża, to znaczy takiego, który uważał, że Kościół musi prowadzić dialog ze współczesnym światem. Papież uważał, że ewangelizacja i nauczanie są ogromnie ważne, ale nie mogą mieć miejsca bez osadzenia ich w realiach świata. Leon XIII powołał pierwszego delegata papieskiego w USA.
Ten papież odpowiada również za otwarcie Tajnych Archiwów Watykańskich dla naukowców z całego świata — niezależnie od wyznania, co miało miejsce w 1883 r.
To Leon XIII jest też autorem encykliki “Rerum novarum", w której po raz pierwszy w historii poruszył kwestie katolickiej nauki społecznej. Papież między innymi uważał, że rodzina powinna być pod szczególną ochroną, wypowiadał się o godności istoty ludzkiej, z których powinien wynikać między innymi szacunek do biednych i słabszych. Papież pisał także o prawach pracowniczych i szacunku, jaki powinni mieć ludzie do wszystkich stworzeń na Ziemi.
Wielu papieży noszących imię Leon zapisała się mocnymi zgłoskami w historii kościoła i świata, lecz nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że obok Jana i Benedykta to jedno z imion najczęściej wybieranych przez następców świętego Piotra.
Zobacz również: Papieża wybrano jednomyślnie. Nie zmienił swojego imienia