Świat u schyłku 1946 r. Wydarzenia
Zakończenie II wojny światowej przyniosło zmiany w wielu rejonach świata. Oto wykaz najważniejszych zmian w 1946 roku.
Europa
Wojska radzieckie kontrolują środkową, wschodnią i południowo-wschodnią część kontynentu, stacjonując w Niemczech po Łabę, w Austrii, na Węgrzech, w Czechosłowacji, Rumunii, Bułgarii, Jugosławii, Albanii i Polsce.
Francja
Konferencja pokojowa w Paryżu zostaje zakończona podpisaniem traktatów z sojusznikami Niemiec: Bułgarią, Finlandią, Rumunią, Węgrami i Włochami.
Stany Zjednoczone
Podwodna próba bomby atomowej na atolu Bikini (25 lipca). Premiera filmu O. Wellesa Obywatel Kane (3 lipca). Wyprodukowanie pierwszej płyty długogrającej (21 czerwca).
Związek Radziecki
Próbna eksplozja bomby atomowej na atolu Bikini, 25 lipca 1946 roku.
Kampania ideologiczna przeciwko wpływom kulturalnym Zachodu (do 1948 roku). Uruchomienie pierwszego reaktora jądrowego.
Radziecka strefa okupacyjna Niemiec
Od kilku miesięcy działa partia komunistyczna o nazwie Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec (SED).
Zachodnia część Niemiec
Ogłoszenie wyroku przez trybunał w Norymberdze (1 października). Z połączenia amerykańskiej i brytyjskiej strefy okupacyjnej (2 grudnia) powstaje tzw. Bizonia. Dołączenie do niej w 1949 roku francuskiej strefy okupacyjnej będzie ostatnim etapem przed utworzeniem RFN.
Japonia
Trwa okupacja amerykańska. Przed międzynarodowym trybunałem odbywa się proces japońskich zbrodniarzy wojennych. Kraj otrzymał pierwszą konstytucję, wzorowaną na amerykańskiej.
Chiny
Dyktatorską władzę w kraju nękanym korupcją i zniszczonym okupacją japońską posiada generalissimus Czang Kai-szek. Coraz silniejszy opór jego władzy stawiają komuniści.
Grecja
Początek wojny domowej między partyzantką komunistyczną a armią królewską.
Wietnam
Tocząca od 1945 roku walkę z Francuzami partyzantka komunistyczna, wspierana przez ZSRR, ogłasza Ho Chi Minha prezydentem kraju (2 marca). Wojna (tzw. I wojna indochińska) potrwa do roku 1954 i kapitulacji Francuzów oblężonych w Dien Bien Phu.
Grecja
Wojna domowa.
Indie
W pozostających pod zarządem W. Brytanii Indiach wybuchły strajki w całym kraju, zbuntowała się flota w Bombaju. Protestujący żądają niepodległości, która zostanie proklamowana w roku następnym.
Indonezja
Część kraju (Jawa, Sumatra, Madura) stanowi niepodległe państwo, uznane w 1946 roku przez Holandię. Jego prezydentem jest Sukarno. Pozostała część, na której trwają walki partyzanckie, stanowi formalnie unię z Holandią.
Argentyna
Od początku roku władzę prezydencką w kraju sprawuje Juan Perón.
Źródło: "Wielka Historia Polski" Wydawnictwo Pinnex, Kraków 2000