1 grudnia 1922 r. Maciej Rataj wybrany marszałkiem Sejmu
W listopadowych wyborach do Sejmu I kadencji wzięło udział 8,8 mln obywateli, spośród 13 mln uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyniosła 67,7 proc. Najwięcej osób poszło na wybory w Wielkopolsce - około 87 proc. a najniższa frekwencja była w województwach wschodnich - w stanisławowskim - 32 proc. i tarnopolskim - 35 proc.
Wybory wygrał Chrześcijański Związek Jedności Narodowej (Związek Ludowo-Narodowy, Narodowo-Chrześcijańskie Stronnictwo Ludowe i Chrześcijańska Demokracja) - 29,1 proc. Blok mniejszości narodowych, w którego skład weszli Ukraińcy, Białorusini, Niemcy, Żydzi i Rosjanie otrzymał - 16 proc. Mandaty poselskie - łącznie 23 - uzyskali także kandydujący z listy ludowców żydowskich, syjoniści galicyjscy oraz Agrarna Ukraińska Chłopska Partia.
Podczas posiedzenia inaugurującego prace nowego parlamentu, 28 listopada, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powiedział: "Cztery lata temu otwierałem Sejm Ustawodawczy w chwili, gdy w różnych częściach naszego państwa nie byliśmy jeszcze gospodarzami, gdy los nasz był bardzo niepewny, gdy z wielu stron dochodził do nas gorący oddech wojny. Szczęśliwy jestem, że mogę otwierać pierwszy Sejm zwyczajny, nie nawołując do obowiązków walki, lecz do obowiązków spokojnej pracy pokojowej".
Piłsudski apelował także o zgodną pracę dla Ojczyzny: "Jesteście panowie pierwszym Sejmem, opartym o Konstytucję Rzeczypospolitej i stanowicie punkt zwrotny w życiu państwa, które - wychodząc z okresu tymczasowości - wstępuje na drogę normalnego rozwoju. Konstytucja chce, że w tej pracy, która was czeka, razem z wami pracować będą i inne jeszcze równorzędne organy państwowe. Dotychczasowe życie polityczne Rzeczypospolitej nie wykazało wybitnych zdolności do współpracy. Sądzę przeto, że będę w tym wypadku rzecznikiem wszystkiego, co żyje i pracuje poza tą salą, gdy zwrócę się do panów z apelem, ażebyście przykładem swoim stwierdzili, że w naszej ojczyźnie istnieje możliwość lojalnej współpracy ludzi, stronnictw i instytucji państwowych".
Na drugim posiedzeniu, 1 grudnia, wybierano marszałka Sejmu. Został nim Maciej Rataj z PSL "Piast" popierany przez ugrupowania centrowe i prawicowe. Wcześniej był ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego w koalicyjnym Rządzie Obrony Narodowej Wincentego Witosa, przewodniczył także Komisji Konstytucyjnej.
Po zabójstwie prezydenta Gabriela Narutowicza, zgodnie z Konstytucją Marcową, jako marszałek Sejmu Maciej Rataj przejął także obowiązki głowy państwa, by po wyborze przez Zgromadzenie Narodowe przekazać je nowemu prezydentowi Stanisławowi Wojciechowskiemu.
AS
----------------------------
1 grudnia wydarzyło się także: